Dzięki nowelizacji ustawy zdrowotnej niektóre osoby, które nie świadczą bezpośrednio usług zdrowotnych przez okres dłuższy niż pięć lat nie utracą prawa do wykonywania zawodu. Odnosi się to między innymi do pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, jak i również posłów – ponieważ są oni zatrudniania w instytucjach, w których wykonywane są czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem oraz nadzorowaniem świadczeń opieki zdrowotnej.
Znowelizowane przepisy zakładają również, iż Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał każdorazowo zasięgać rady konsultantów krajowych podczas podejmowania decyzji, które związane są z kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych.
Dodatkowo wraz z dniem 1 października 2007 roku wchodzą w życie regulacje, które zakładają między innymi ograniczenie zjawiska korupcji w relacjach lekarzy z firmami farmaceutycznymi. W opinii strony rządowej zmiany mają efektywnie wykluczyć przypadki wypisywania przez lekarzy recept na leki refundowane na nieistniejących pacjentów oraz pobieranie za to prowizji przez apteki.
Ustawa ta wprowadza także w życie odpowiedzialność karną za oferowanie oraz przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za osiągnięcie przez apteki określonej sprzedaż leków refundowanych ze środków publicznych. W ramach działań kontrolnych Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wymagał od aptek dostępu do treści umów zawieranych z hurtowniami farmaceutycznymi. Przepisy nowej ustawy zakazują producentom leków refundowanych lub podmiotom zajmującym się sprzedażą bądź dystrybucją leków różnicowania cen w umowach z hurtowniami. Za naruszenie przepisów grożą sankcje karne – np. 5 lat więzienia dla przedsiębiorców, którzy wręczą korzyści majątkowe aptekarzom i lekarzom w zamian za wpływanie na wysokość sprzedaży leków refundowanych w rezultacie przyjęcia korzyści majątkowej.
Dodatkowo od dnia 1 stycznia 2008 roku wejdą w życie przepisy, dzięki którym prezes narodowego Funduszu Zdrowia będzie mógł wydawać zgodę na pokrycie kosztów transportu sanitarnego do miejsca udzielenia świadczeń w innym państwie Unii Europejskiej bądź też do miejsca leczenia oraz zamieszkania w kraju. W takim przypadku zostanie wykorzystany najtańszy środek komunikacji dostosowany do stanu zdrowia pacjenta.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl