Pomoc de minimis ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionu oraz jest udzielana na projekty, które realizowane są w województwie, które objęte jest danym regionalnym programem operacyjnym. Pomoc nie może zostać udzielona przedsiębiorcom, na których ciąży jakikolwiek obowiązek zwrotu pomocy, który wynika z decyzji komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem w rozumieniu art. 87 TWE. Pomocy nie uzyskają również przedsiębiorcy znajdująy się w trudnej sytuacji ekonomicznej, która została opisana w pkt 9-11 Komunikatu Komisji w sprawie wytycznych wspólnotowych, które dotyczą pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C 244 z 01.10.2004, str. 2).
Pomoc może być udzielana na pokrycie do 100 proc. wydatków kwalifikowanych. Należy dodać, że pomoc udzielona w odniesieniu do tych samych wydatków kwalifikowanych podlega sumowaniu z każdą inną pomocą oraz pomocą z budżetu Unii Europejskiej niezależnie od jej formy i źródła, a łączna wartość tej pomocy nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego przeznaczenia pomocy w przepisach Unii Europejskiej.
W okresie bieżącego roku kalendarzowego oraz dwóch poprzednich lat kalendarzowych wartość pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis, którą otrzyma przedsiębiorca nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 200 tys. euro. Ponadto według rozporządzenia wartość pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego w okresie bieżącego roku kalendarzowego i dwóch poprzednich lat kalendarzowych nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro.
Beneficjentowi pomocy jest przyznawana pomoc w formie bezzwrotnego dofinansowania, które przeznaczyć można na pokrycie całości lub części wydatków kwalifikowanych po przeprowadzeniu oceny wniosku. W tym celu należy spełnić kryteria, które odnoszą się do:
-
celu i przedmiotu realizacji projektu,
-
wydatków kwalifikowanych,
-
intensywności pomocy,
-
maksymalnych wartości pomocy.
Aby uzyskać pomoc należy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego do podmiotu udzielającego pomocy. We wniosku należy umieścić:
-
nazwę beneficjenta pomocy (przedsiębiorcy),
-
tytuł i miejsce realizacji projektu,
-
cel realizacji projektu,
-
opis projektu,
-
opis rezultatów realizacji projektu,
-
planowane daty rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu,
-
wartość projektu,
-
wydatki kwalifikowane,
-
wnioskowaną kwotę dofinansowania.
Dodatkowo do wniosku należy załączyć:
-
zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w okresie ostatnich trzech lat kalendarzowych.
-
informacje o innej pomocy publicznej, jaką beneficjent pomocy otrzymał w odniesieniu do tych samych wydatków kwalifikowanych, niezależnie od jej formy i źródła.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl