Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty. W projekcie zaproponowano stawki wynagrodzeń egzaminatorów sprawdzających i oceniających prace uczniów ze sprawdzianu w klasie VI szkoły podstawowej i egzaminu w klasie III gimnazjum, egzaminatorów sprawdzających i oceniających arkusze egzaminacyjne z części pisemnej egzaminu maturalnego. Ponadto określone zostały stawki nauczycieli akademickich, którzy biorą udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego oraz egzaminatorów przeprowadzających etap praktyczny egzaminu zawodowego dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych kształcących w tych samych zawodach, w których kształcą zasadnicze szkoły zawodowe, a także egzaminatorów, którzy sprawdzają i oceniają prace egzaminacyjne z etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla absolwentów techników, techników uzupełniających i szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodach innych niż zawody, w których kształcą zasadnicze szkoły zawodowe. W projekcie nie przewidziano wynagrodzenia dla egzaminatora, który wchodzi w skład zespołu nadzorującego etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla absolwentów techników, techników uzupełniających i szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodach innych niż zawody, w których kształcą zasadnicze szkoły zawodowe – ze względu na przewidzianą w najbliższym czasie zmianę przepisów dotyczących przeprowadzania etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla wymienionej grupy absolwentów, polegającą na odstąpieniu od wymogu udziału w zespole nadzorującym egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów.
Wysokość wynagrodzenia wyznaczono dzięki doświadczeniu okręgowych komisji egzaminacyjnych dotyczących czasu niezbędnego egzaminatorowi do sprawdzenia i dokonania oceny jednej pracy, np. czas niezbędny do sprawdzenia i oceny jednej pracy sprawdzianu w klasie VI szkoły podstawowej wynosi 13,5 minuty. Przyjęto przy tym, że jednej godzinie zegarowej zajęć dydaktycznych odpowiada 1,76% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne określonej na Karty Nauczyciela. Należy podkreślić, iż stawkę wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego ustalono w relacji do jednego zdającego.
Aktualne stawki wynagrodzeni egzaminatorów były powszechnie krytykowane i co za tym idzie nie stanowiły odpowiedniej motywacji do uzyskiwana statusu egzaminatora. Mając na uwadze doniosłość pracy egzaminatorów, od których kompetencji i sprawności zależy prawidłowość i terminowość przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów oraz ustalania ich wyników – koniecznym stało się podwyższenie ich wynagrodzeń. W opisywanym projekcie rozporządzenia zasugerowano wzrost wysokości wynagrodzenia egzaminatorów w zależności od typu egzaminu od 17 do 76% w stosunku do poziomu wynagrodzeń z 2007 roku.
Prognozuje się, że w 2008 roku stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowego, który posiada tytuł zawodowy magistra i przygotowanie pedagogiczne wzrośnie o około 10%. W związku z powyższym odpowiednio wzrosną także wyznaczone na jej podstawie wynagrodzenia egzaminatorów.