Spis treści
Podsumowanie zmian w Ustawie o referendum ogólnokrajowym
Prezydent podpisał nową ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym, która wprowadza istotne zmiany w przeprowadzaniu referendum ogólnokrajowego. Referendum będzie mogło odbywać się w tym samym dniu co wybory, co ma na celu zwiększenie frekwencji wyborczej.
Zmiany dotyczące godzin głosowania i informacji o obwodach
Zgodnie z nową ustawą, Kodeks wyborczy określi godziny, w których przeprowadzone zostanie głosowanie w referendum. Terminy określone w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, zostaną wykorzystane do podania informacji o numerach i granicach obwodów głosowania, a także o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
Głosowanie korespondencyjne i pełnomocnictwo
Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany dotyczące głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach będzie dotyczyć także referendum. Podobnie, wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa będzie obejmować również referendum.
Zmiany dotyczące wyników głosowania i protokołów
Zmieniono również procedurę przekazywania wyników głosowania i protokołów z referendum. Będą one teraz przekazywane komisarzowi wyborczemu właściwemu dla miasta stołecznego Warszawy, niezależnie od miejsca przeprowadzenia głosowania.
Wejście w życie nowej ustawy o referendum ogólnokrajowym
Nowa ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia. Wprowadzone zmiany mają na celu usprawnienie procesu przeprowadzania referendum ogólnokrajowego oraz zwiększenie frekwencji wyborczej.