Spis treści
Ustawa o pomocy humanitarno-medycznej i obywatelom Ukrainy – zmiany
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. ma na celu zwiększenie efektywności działań Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Zmiany w ustawie dotyczą obsługi organizacyjnej Zespołu, struktury sekcji, możliwości powołania ekspertów, regulacji umów z członkami ZPHM, oraz ubezpieczeń.
Zmiany w ustawie o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
W ustawie określono m.in.:
- Wskazania, że czynności z zakresu obsługi organizacyjnej ZPHM realizuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
- Zastąpienia sekcji humanitarnych i ratunkowych sekcjami realizującymi zadania związane z zapewnieniem pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
- Wprowadzenia możliwości powołania do bezpośredniego udziału w działaniach ZPHM eksperta, którego wiedza specjalistyczna lub umiejętności są niezbędne do realizacji danego zadania.
- Regulacji dotyczących rozwiązania umowy zawartej pomiędzy członkiem ZPHM a Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- Sprecyzowania, że w okresie udziału w działaniach ZPHM, w okresie wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu oraz w okresie udziału w szkoleniach i ćwiczeniach członkowi ZPHM przysługuje ubezpieczenie od porwania i okupu.
Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy
W ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zmiany polegają na wydłużeniu okresu, w którym możliwe jest udzielenie zgody obywatelowi Ukrainy na wykonywanie zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki lub położnej.
Wejście w życie ustawy
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 2 (zmiana w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy), który wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 24 sierpnia 2023 r.