Spis treści
Powstanie i rejestracja spółki z o.o.
Zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24 (tj. przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym) przewidują wprost przepisy Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z normą art. 157(1) § 1 – 3 KSH umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy zawartego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym. Umowa, o której mowa wyżej, zawarta jest po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym. Zawiązanie spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy pozwala pominąć konieczność sporządzenia aktu notarialnego i ponoszenia kosztów z tym związanych.
Należy również pamiętać, że gdy decydujemy się na zawarcie umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5000 złotych, a wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.
Rejestrację spółki z o.o. w trybie S24 (z wykorzystaniem wzorca umowy) umożliwia portal dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Proces rejestracji spółki obejmuje zarejestrowanie konta użytkownika (rejestracja konta polega na wprowadzeniu danych identyfikujących użytkownika oraz ustalających jego profil), przygotowanie niezbędnych do zarejestrowania spółki danych (m.in. nazwy, danych adresowych spółki, właściwego sadu rejestrowanego określanego na podstawie siedziby spółki, listy wspólników), wprowadzenie danych do formularza wniosku w systemie, wygenerowanie dokumentów i wniosku, podpisanie dokumentów podpisem elektronicznym, opłacenie wniosku, złożenie dokumentów rejestracyjnych spółki w sądzie rejestrowym (następuje przesłanie wniosku do sądu właściwego; wnioski o założenie spółki z o.o. w trybie S24 są rozpatrywane przez wydziały Krajowego Rejestru Sądowego w dni robocze, w godzinach pracy sądów).
Zmiany w zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości zakłada zmiany w zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Nowelizacja zakłada rezygnację z możliwości korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S24 (tj. przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym). Do założenia spółki z o.o. w trybie S24 stosowane będą: kwalifikowany podpis elektroniczny oraz podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Podstawa prawna:
Art. 151, art. 154, art. 157(1), art. 158 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U.2016.1578).