Spis treści
Czym jest skarga na czynności komornika?
Skarga na czynności komornika jest środkiem pozwalającym na nadzór sądu nad postępowaniem komornika. Jak wskazuje ustawodawca, na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Innymi słowy skarga na czynności komornika jest środkiem pozwalającym zakwestionować zarówno czynności egzekucyjne, jak i zaniechanie ze strony komornika.
Skarga na czynności komornika może dotyczyć na przykład postanowienia ws. ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego, zawieszenia, umorzenia egzekucji czy na czynności takie jak zajęcie, opis i oszacowanie. Skarga na czynności komornika nie przysługuje jednak na przykład wobec planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Skarga na czynność komornika
przejdź do formularza »
Do jakiego sądu wnosi się skargę?
Skargę wnosimy do sądu rejonowego. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.
A co w sytuacji, gdy skargę wniesiemy do sądu niewłaściwego? Skarga na czynność komornika wniesiona do sądu niewłaściwego miejscowo podlega przekazaniu sądowi właściwemu postanowieniem (zgodnie z art. 200 § 1 k.p.c.). Ponadto skargę wniesioną do sądu niewłaściwego miejscowo przed upływem przepisanego terminu uważa się za wniesioną z zachowaniem terminu (zob. uchwała SN z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. akt III CZP 73/14).
Kto może złożyć skargę?
Skargę może złożyć strona (dłużnik bądź wierzyciel) lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.
Wymaga podkreślenia, że do wniesienia skargi na czynności (zaniechania) komornika legitymowany jest każdy, kto został dotknięty czynnościami lub zaniechaniami komornika. Skargę na czynności komornika może zatem wnieść każdy, także osoba trzecia, jeżeli wykaże, że ma w tym interes prawny (zob. uchwała SN z dnia 28 lutego 1992 r., sygn. akt III CZP 5/92).
Co powinno znaleźć się w skardze na czynności komornika?
Co do zasady, skargę na czynności komornika możemy wnieść tylko w formie pisemnej, z wyjątkiem skargi na przybicie rzeczy ruchomej oraz skarg składanych w toku licytacji.
Każda skarga powinna zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
Co ważne, skarga na czynności komornika musi określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.
Należy pamiętać, by do skargi dołączyć jej odpis. Opłata od wniesienia skargi na czynności komornika podlega opłacie w wysokości 100 złotych.
Termin, w jakim należy wnieść skargę na czynności komornika
Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia dowiedzenia się przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym czynność powinna być dokonana.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Skarga na czynność komornika przejdź do formularza »
Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
Podstawa prawna:
Art. 767 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014.101)