Kiedy mamy do czynienia ze sprawą gospodarczą?
Katalog spraw rozpoznawanych w postępowaniu w sprawach gospodarczych określa art. 458(2) kodeksu postępowania cywilnego. Będą to następujące sprawy:
1) ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej;
2) określone w pkt 1, choćby którakolwiek ze stron zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej;
3) ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń odszkodowawczych od osób zarządzających spółkami;
4) przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku;
5) z umów o roboty budowlane oraz ze związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych;
6) z umów leasingu;
7) przeciwko osobom odpowiadającym za dług przedsiębiorcy, także posiłkowo lub solidarnie, z mocy prawa lub czynności prawnej;
8) między organami przedsiębiorstwa państwowego;
9) między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór;
10) z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego;
11) o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, którym jest orzeczenie sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem;
12) o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego opartego na prawomocnym lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu orzeczeniu sądu gospodarczego albo ugodzie zawartej przed tym sądem.
Dla większości przedsiębiorców zastosowanie znajdzie pkt 1) powyżej, a więc spory wynikające z zawartych przez przedsiębiorców umów w szczególności sprzedaży towarów, realizacji usług i innych, np.: o zapłatę.
Kodeks postępowania cywilnego, aby rozwiać wątpliwości wskazuje również jakie sprawy nie będą sprawami gospodarczymi, a mianowicie:
1) podział majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej po jej ustaniu;
2) wierzytelność nabytą od osoby niebędącej przedsiębiorcą, chyba że wierzytelność ta powstała ze stosunku prawnego w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez wszystkie jego strony.
Sprawa gospodarcza w sądzie
Zakwalifikowanie danej sprawy jako sprawy gospodarczej oznacza, że będzie ona rozpoznawana w wg przepisów odrębnych, chociaż istnieje odstępstwo od tej zasady.Strona, która nie jest przedsiębiorcą lub jest przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, może złożyć wniosek o rozpoznawanie sprawy z pominięciem przepisów o sprawach gospodarczych. Wtedy sprawa jest rozpoznawana w normalnym właściwym trybie.
Wniosek taki można złożyć w terminie tygodnia od doręczenia przez sąd pouczenia albo w pozwie albo w pierwszym piśmie procesowym pozwanego np.: w odpowiedzi na pozew.
Rozpoznawanie sprawy jako gospodarczej wiąże się ze specjalnymi wymaganiami.
Powód jest zobowiązany, oprócz innych danych, wskazać swój adres poczty elektronicznej w pozwie, a pozwany w pierwszym piśmie procesowym. Niespełnienie tego wymagania skutkuje zwrotem pisma, a więc zwrotem pozwu.
W pierwszym piśmie procesowym, a więc w pozwie i odpowiedzi na pozew strony są zobowiązane powołać wszystkie twierdzenia i dowody, a późniejsze ich powołanie jest możliwe tylko wyjątkowo za zezwoleniem sądu lub ze względu na niemożliwość powołania ich wcześniej.
Udowadniać istnienie uprawnienia w zakresie danego stosunku prawnego można zasadniczo jedynie dokumentem, chyba że strona wykaże, że nie może przedstawić dokumentu z przyczyn od niej niezależnych.
Natomiast dowód z zeznań świadków sąd może dopuścić jedynie wtedy, gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.
W kwestii dowodów kluczowe znaczenie może mieć umowa dowodowa, którą reguluje art. 458(9)kpc. Strony mocą umowy mogą wyłączyć z danego postępowania określone dowody. Umowę zawiera się na piśmie pod rygorem nieważności albo ustnie przed sądem.
Dodatkowe uprawnienia
W postępowaniu gospodarczym została zawarte uprawnienie dla sądu do obciążenia kosztami procesu nawet wygraną stronę, a to gdy okaże się, że przed wytoczeniem powództwa zaniechała próby dobrowolnego rozwiązania sporu, uchyliła się od udziału w niej lub uczestniczyła w niej w złej wierze i przez to przyczyniła się do zbędnego wytoczenia powództwa lub wadliwego określenia przedmiotu sprawy. Jeżeli wyrokiem zostało zasądzone świadczenie pieniężne lub zamienne, wyrok będzie stanowił tytuł zabezpieczenia w postępowaniu zabezpieczającym bez konieczności nadawania mu klauzuli wykonalności.
Zlecenie prowadzenia sprawy
Jeśli zależy nam na skuteczności i właściwym przygotowaniu pozwu warto skorzystać z możliwości jakie oferuje platforma do windykacji ViBil, której operatorem jest firma Kreos sp. z o.o. Dzięki platformie VIBIL możesz szybko, bez wychodzenia z domu, czy z biura zlecić czynności windykacyjne online. Doświadczeni prawnicy przygotują za Ciebie poprawne wezwanie do zapłaty i podejmą się polubownego załatwienia sprawy, a następnie przygotują i złożą w Twoim imieniu pozew. Jeśli Twój kontrahent zwleka z opłaceniem faktury, nie czekaj dłużej na swoje pieniądze i sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić na www.vibil.pl.