- Reklama -
piątek, 4 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo pracyBezrobocie w Polsce - MRPiPS opublikowało dane

    Bezrobocie w Polsce – MRPiPS opublikowało dane

    Bezrobocie w Polsce osiągnęło rekordowy poziom - jak podaje Ministerstwo jest najniższe od 1990 roku. Ile wynosi?

    Bezrobocie w Polsce wciąż spada

    Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. wyniosła jedynie 4,9 proc. Była więc o 0,1 pkt proc niższa niż w końcu maja br. i o 0,2 pkt proc niższa niż w czerwcu 2023 r. Z uwzględnieniem poszczególnych regionów, bezrobocie w czerwcu br. kształtowało się w przedziale:

    • od 2,9 proc. w Wielkopolsce
    • do 8,2 proc. w województwie podkarpackim.

    Szczegółowe dane liczbowe

    Jak wynika z oficjalnych danych, w końcu czerwca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. To o 12,9 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,8 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Warto podkreślić, że po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. Było ich wówczas 699 tys.

    Z kolei pracodawcy zgłosili w czerwcu b.r. do urzędów pracy 95,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 8,7 tys. więcej niż w maju br., ale o 7,4 tys. mniej niż w czerwcu 2023 r.

    Polska na drugim miejscu według danych Eurostatu

    Wskazane wyniki sprawiły, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Wniosek ten wypływa wprost z danych opublikowanych przez Eurostat.

    Stopa bezrobocia w maju br. liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat wyniosła 3 proc. wobec 6 proc. w UE i 6,4 proc. w strefie euro. Tym samym Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE za Czechami (2,7 proc.).

    Jak Eurostat szacuje bezrobocie?

    Eurostat prezentuje dane dotyczące bezrobocia w ujęciu kwartalnym oraz rocznym na podstawie badania siły roboczej (w UE jest to LFS). Dane te pozyskiwane są od krajowych urzędów statystycznych, w Polsce jest to GUS realizujący BAEL. Ponadto na potrzeby statystyk miesięcznych w Unii Europejskiej Eurostat opracowuje zharmonizowaną stopę bezrobocia, opartą o metodologię MOP. Z uwagi na brak możliwości otrzymywania miesięcznych wskaźników z BAEL, dla Polski dane szacowane są przez Eurostat w oparciu o kwartalne wyniki badania siły roboczej (LFS/BAEL) oraz miesięczne dane z bezrobocia rejestrowanego, wyrównywane sezonowo i prognozowane na kolejne okresy.

    Tymczasem Główny Urząd Statystyczny prezentuje dane dotyczące bezrobocia pochodzące z dwóch źródeł:

    • z rejestracji osób bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy

    – na tej podstawie obliczana jest stopa bezrobocia rejestrowanego, obliczana z częstotliwością miesięczną na koniec okresu sprawozdawczego – jest nim koniec miesiąca;

    • z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności

    – BAEL (odpowiednik badania Labour Force Survey/LFS w UE), które realizowane jest w Polsce w cyklu kwartalnym. Wyniki zebrane w tym badaniu pozwalają na wyliczenie stopy bezrobocia wg BAEL publikowanej co kwartał.

    Powyższe sprawia, że rozbieżność pomiędzy miesięczną wartością stopy bezrobocia na stronie Eurostatu (wyliczaną w oparciu o metodologię MOP), a danymi dotyczącymi stopy bezrobocia rejestrowanego (obliczanej miesięcznie) prezentowanymi na stronie GUS wynika więc z odmiennej metodologii zastosowanej przy gromadzeniu i opracowywaniu danych, w tym także z definicji osoby bezrobotnej.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE