Spis treści
Podpisana ustawa o zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Prezydent podpisał 2 sierpnia 2023 r. ustawę o zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ustawa ma na celu podniesienie standardów uczestnictwa małoletnich w procedurach sądowych, wzmocnienie ich ochrony małoletnich, a także podniesienie poziomu poszanowania praw osób z niepełnosprawnością.
Zmiany w prawie rodzinnym i opiekuńczym
Ustawa wprowadza zmiany w kilku ustawach, w tym w Kodeksie postępowania cywilnego, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie karnym wykonawczym, Prawie o ustroju sądów powszechnych, ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Nowe regulacje w ochronie małoletnich
Ustawa wprowadza szereg nowych regulacji dotyczących ochrony małoletnich, w tym:
- wprowadzenie instytucji reprezentanta dziecka zamiast kuratora reprezentującego dziecko,
- uszczegółowienie zasad wysłuchania dziecka w toku postępowania cywilnego,
- określenie rodzaju i zakresu obowiązkowego szkolenia i doskonalenia zawodowego sędziego orzekającego w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego,
- dookreślenie obowiązków pracownika socjalnego w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających odebranie dziecka z rodziny.
Przeciwdziałanie przemocy domowej
Ustawa wprowadza również zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, w tym:
- wprowadzenie regulacji dotyczących ochrony małoletnich,
- wprowadzenie regulacji dotyczących analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
- ustanowienie Krajowego Planu Przeciwdziałania Przemocy na Szkodę Małoletnich, a także Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich.
Prawa osób z niepełnosprawnością
Ustawa uszczegóławia zasady wyboru i ustanowienia kuratora dla osoby z niepełnosprawnością oraz doprecyzowuje jego obowiązki, a także uwzględnia indywidualne uwarunkowania dotyczące osoby z niepełnosprawnością i jej praw.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów, które mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.