- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeCiężka choroba małżonka może uniemożliwić orzeczenie rozwodu

    Ciężka choroba małżonka może uniemożliwić orzeczenie rozwodu

    Zdecydował się wnieść powództwo o rozwód bez orzekania o winie, z uwagi na fakt, że  choroba żony nie jest zawinioną przyczyną rozpadu małżeństwa. W uzasadnieniu wskazał, ze małżeństwo jest martwe i nie spełnia już swoich podatkowych funkcji. Czy mąż Grażyny może otrzymać w powyższych okolicznościach rozwód?

    Nie zawsze możliwe jest orzeczenie rozwodu  

    W wypadku stwierdzenia, że małżeństwo jest martwe i nie spełnia swych społecznych funkcji, bowiem nastąpił zupełny rozkład pożycia i ma on cechy trwałości, każde z małżonków może zażądać rozwodu. nie zawsze jednak sąd będzie mógł rozwód orzec. W powyższym przypadku zajdzie właśnie taka okoliczność. Przepisy prawa rodzinnego uniemożliwiają orzeczenie rozwodu, jeżeli byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W powyższym przypadku orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne właśnie z zasadami współżycia społecznego.

     

    Obowiązek wzajemnej pomocy małżonków

    Przede wszystkim  należy podkreślić, że małżonkowie z faktu pozostawania w małżeństwie obarczeni są pewnymi obowiązkami. Małżonkowie są bowiem obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Obowiązek wzajemnej pomocy aktualizuje się zwłaszcza w sytuacji choroby drugiego małżonka.

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
    przejdź do formularza »

    Choroba małżonka jako przesłanka uniemożliwiająca orzeczenie rozwodu

    Konsekwencją przypisania małżonkom obowiązku wzajemnej pomocy jest zobowiązanie małżonka „zdrowego” do użycia wszelkich środków do przywrócenia choremu małżonkowi zdrowia i zdolności do spełnienia obowiązków małżeńskich. Innymi słowy, drugi małżonek powinien podjąć działanie mające na celu przywrócenia małżonkowi zdrowia. Przeciwne tym zasadom postępowanie jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami moralności. Dlatego też należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym rozwód nie jest dopuszczalny.

    Podsumowanie

    Choroba małżonka nie tylko nie wywołuje i nie powinna wywoływać trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, lecz nakłada na drugiego małżonka obowiązek użycia wszelkich środków do przywrócenia choremu małżonkowi zdrowia i zdolności do spełnienia obowiązków małżeńskich. Tym samym nawet jeśli sąd ustali, że między stronami ustały więzi fizyczne, duchowe i gospodarcze, to – powołując się na art. 56 § 2 KRO – sąd powinien  przyjąć, że mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, rozwód między stronami nie jest dopuszczalny, bo jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Orzeczenie rozwodu nie jest bowiem dopuszczalne w sytuacji gdy jedno z małżonków jest poważnie bądź nieuleczalnie chore, wymaga pomocy moralnej i materialnej współmałżonka i rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę (zob. Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 6 marca 1997 r., sygn. akt I ACa 48/97).  W powyższym przypadku powyższe okoliczności zachodzą.

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
    przejdź do formularza »

    Podstawa prawna:
    Art. 23, art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy  (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 583)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE