Spis treści
Jakie rodzaje pełnomocnictwa wyróżniamy?
Na gruncie przepisów kodeksu cywilnego wyróżniamy trzy rodzaje pełnomocnictwa:
- pełnomocnictwo ogólne (do tzw. czynności zwykłego zarządu);
- pełnomocnictwo rodzajowe (pełnomocnictwo do czynności prawnych określonego rodzaju);
- pełnomocnictwo szczególne (pełnomocnictwo do poszczególnej czynności prawnej).
Czym jest pełnomocnictwo ogólne?
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Należy podkreślić, że jest to pełnomocnictwo o najszerszym zakresie umocowania. Uprawnia ono nie tylko do dokonywania tzw. czynności prawnych ale także do innych czynności, takich jak np. dokonanie zawiadomienia.
W jakiej formie należy udzielić pełnomocnictwa ogólnego?
Przepisy prawa wprost wskazują, w jakiej formie należy udzielić pełnomocnictwa ogólnego. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Oznacza to, że jeżeli pełnomocnictwo ogólne zostanie udzielone w formie ustnej, wówczas będzie ono nieważne i bezskuteczne.
Strony pełnomocnictwa ogólnego i sposób ich określenia
Stronami pełnomocnictwa są:
- Mocodawca;
- Pełnomocnik.
W treści pełnomocnictwa należy dokładnie określić, jakie są jego strony. By dokładnie oznaczyć mocodawcę i pełnomocnika (będących osobami fizycznymi) należy w treści pełnomocnictwa wskazać:
- Imię i nazwisko;
- PESEL;
- Miejsce zamieszkania;
- Nazwa i Nr dokumentu tożsamości.
Jakie elementy treści zawiera pełnomocnictwo ogólne?
Zasadą jest, że pełnomocnictwo powinno zawierać określenie miejsca i daty jego sporządzenia, choć warto podkreślić, że brak daty pełnomocnictwa nie jest zasadniczo jego wadą istotną. Żaden przepis nie ustanawia wymogu, aby pełnomocnictwo było zaopatrzone w datę, choć jej brak może skutkować powstaniem wątpliwości, czy dane pełnomocnictwo zachowuje swoją aktualność (zob. wyr. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2014 r., I OSK 1772/14).
Elementem koniecznym jest natomiast oznaczenia stron. Nie może bowiem budzić wątpliwości, kto jest mocodawcą, a kto pełnomocnikiem. Ponadto, standardowo, w treści pełnomocnictwa ogólnego umieszcza się postanowienia, w których:
- Mocodawca oświadcza, że udziela umocowania do dokonywania czynności zwykłego zarządu w imieniu na rzecz mocodawcy;
- Zabrania się bądź zezwala pełnomocnikowi na ustanowienie dla mocodawcy innych pełnomocników (pełnomocnik może bowiem ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa, np. umowy zlecenia);
- Określa się termin, na jaki zostaje udzielone pełnomocnictwo lub prawo odwołania pełnomocnictwa (zasadą jest, że pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa);
- W sprawach nieuregulowanych następuje odwołanie do przepisów Kodeksu cywilnego.
W praktyce stosowane jest również potwierdzenie na piśmie otrzymania i przyjęcia przez pełnomocnika pełnomocnictwa.
Podstawa prawna:
Art. 98, art. 99, art. 101 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (T.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121).