Spis treści
Program „Dobry Start”
Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.
Do kiedy można składać wnioski o świadczenie Dobry Start?
1 lipca ruszył nabór wniosków w nowej edycji programu „Dobry Start”. Od momentu uruchomienia naboru rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli ponad 1,7 mln wniosków, a przyznanych zostało ponad 1,85 mln świadczeń. Wnioski można składać także w trakcie roku szkolnego. Wnioski w formie elektronicznej i papierowej można składać do końca listopada.
Jak złożyć wniosek o „Dobry Start”?
Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej.
Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią koronawirusa MRPiPS zachęca jednak wszystkich do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków przez Internet.
Kto może złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start?
Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).