Spis treści
Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi bądź opiekunowi?
Od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. Oznacza to, że samodzielna decyzja rodzica bądź opiekuna o niewysłaniu dziecka do czynnej placówki nie uprawni go do zasiłku.
Kto może wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie tak jak dotychczas:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
W jakim okresie będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać od 1 do 20 września 2020 r. A zatem, jeżeli szkoła, przedszkole lub żłobek, do którego uczęszcza dziecko, zostanie zamknięte np. 8 września, to od tego czasu uprawniony ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Jakie są zasady przyznawania dodatkowego zasiłku?
Zasady te pozostają bez zmian, czyli obowiązuje:
- złożenie oświadczenia u pracodawcy (wzór oświadczenia na stronie ZUS)
- złożenie oświadczenia w ZUS (osoby prowadzące działalność pozarolniczą)
W jakim przypadku przysługiwał będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał:
- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Co jest podstawą do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Zasady dokumentowania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy – oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.