Spis treści
Rozwód bez orzekania o winie
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozwalają na to, by na żądanie małżonków sąd rozwiązał małżeństwo bez orzekania o winie. Wiele osób wybiera tę opcję, gdyż wydaje się im, że to znacznie przyspieszy proces rozwodowy. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli małżonkowie zażądają zaniechania orzekania o winie, sąd i tak ustala przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, by zbadać czy zachodzą ustawowe przesłanki orzeczenia rozwodu. Do przesłanek tych należą trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Następstwem zaniechania orzekania o winie jest pominięcie ustaleń co do winy za rozpad małżeństwa w sentencji i w uzasadnieniu wyroku. Skutki orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie przekładają się bezpośrednio na kwestie dostarczania środków utrzymania dla rozwiedzionego małżonka.
Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
przejdź do formularza »
Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego a krótki staż małżeński
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Z zupełnym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia wówczas, gdy ustały łączące małżonków więzi, tj. więź fizyczna, psychiczna i gospodarcza. Cecha trwałości zostaje natomiast spełniona wówczas, gdy w świetle ustalonych okoliczności sprawy brak jest przesłanek sugerujących, że małżonkowie do wspólnego pożycia powrócą. Fakt krótkiego stażu małżeńskiego nie musi przesądzać o uznaniu, że cecha trwałości rozkładu nie jest spełniona. Sąd ocenia te kwestie ad casum, w odniesieniu do każdego indywidualnego przypadku. Dlatego też to, że Magda jest mężatką tylko 4 lata nie przesądza jeszcze o tym, że nie zaistniały przesłanki orzeczenia rozwodu.
Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Uwaga! Należy pamiętać, że jeżeli sąd nabierze przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego, zawiesza z urzędu postępowanie. Zawieszenie takie może nastąpić tylko raz w toku postępowania.
Zgodne żądanie zaniechania orzekania o winie
Sąd zaniecha orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Oznacza to, że oboje małżonkowie muszą chcieć tego, aby sąd nie orzekał o winie za rozkład pożycia małżeńskiego. Jeżeli Magda wniesie powództwo o rozwód be orzekania o winie, jej mąż będzie musiał również wyrazić zgodę na zaniechanie przez sąd orzekania o winie. Tylko wtedy sąd będzie związany żądaniem małżonków. Zgoda ta może być wyrażona przez męża Magdy np. na rozprawie.
Podstawa prawna:
Art. 56, art. 57 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 583)
Art. 440 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014r., poz. 101 )
Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
przejdź do formularza »