Spis treści
Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19
O północy 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. 22 stycznia zarejestrować się będą mogły również osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla tych grup rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
Kto musi zarejestrować się na szczepienie przeciwko Covid-19?
Należy pamiętać, że seniorzy powyżej 70 roku życia nie wypełniają formularza zgłoszeniowego. Osoby te podlegają rejestracji. Zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja, a różnica jest istotna. Rejestracja oznacza, że pacjentowi zostanie wyznaczony konkretny termin.
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko Covid-19?
Można zarejestrować się na kilka sposobów:
- dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinie Narodowego Funduszu Zdrowia 989,
- elektronicznie za pomocą strony gov.pl/szczepimysie,
- bezpośrednio w punkcie szczepień.
Bezpłatna infolinia NFZ 989
Do tej pory infolinia pełniła funkcję informacyjną na temat szczepień. Teraz można z niej korzystać, aby zarejestrować się na szczepienie.
Za pomocą infolinii, można zarejestrować się samemu lub można zapisać członka rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybiera się także dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Na podany numer zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.
Elektroniczna rejestracja na stronie gov.pl/szczepimysie
Kolejnym wygodnym sposobem jest rejestracja przez Internet. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pacjentowi pasował albo ten będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie czy nawet w innym mieście, to również będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzysta się z dostępnej wyszukiwarki i wskaże się dogodną dla siebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymuje się powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
Aby się zarejestrować, potrzebny jest profil zaufany. Można:
- skorzystać z uproszczonej procedury przeznaczonej tylko dla osób, które skończyły 80 lat. W ten sposób można założyć tymczasowy profil zaufany. Będzie ważny przez 3 miesiące.
- założyć standardowy profil zaufany, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień
Jeżeli pacjent chce zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień , musi się z nim skontaktować. Jak poinformował minister Dworczyk, została podjęta decyzja o uruchomieniu punktów szczepień w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach.