- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjneOd 1 stycznia 2017 roku nowe świadczenie rodzinne

    Od 1 stycznia 2017 roku nowe świadczenie rodzinne

    „4000 zł na niepełnosprawne dziecko”

    Jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu stanowić ma element wsparcia w zakresie dostępu do instrumentów polityki na rzecz rodziny. Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" wprowadza jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, w wysokości 4000 zł.

    Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód i prawo do niego ustala się na wniosek wyżej wskazanych osób.

    Kwoty jednorazowego świadczenia nie wlicza się do dochodu uprawniającego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Świadczenie to nie podlega również egzekucji.

    Warto również zaznaczyć, że jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu jest wolne od podatku dochodowego.

    Warunki przyznania świadczenia

    Świadczenie to przysługuje bez względu na dochód rodziny.

    Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Powyższej zasady nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.

    Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia

    Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

    Wzór wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Znalazły się w nim takie pozycje, jak:

    • dane osoby ubiegającej się o prawo do świadczenia (imię, nazwisko, numer PESEL, obywatelstwo, miejsce zamieszkania);
    • wskazanie dzieci, na które ma być ustalone prawo do świadczenia;
    • oświadczenia dotyczące ustalenia prawa do jednorazowego świadczenia;
    • wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma nastąpić wypłata świadczenia.

    Podstawa prawna:

    Art. 1, art. 4, art. 10, art. 14, art. 15, art. 16 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz.U.2016.1860).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE