Spis treści
Rozstrzygnięcia w wyroku rozwodowym
Orzekając rozwód, sąd w wyroku rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.
Sąd może także pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa wyżej, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Wynika zatem z powyższego, iż w razie zgodnego wniosku rodziców o pozostawienie im obojgu władzy rodzicielskiej, sporządzenie przez nich porozumienia jest obligatoryjne.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Porozumienie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie przejdź do formularza »
Forma porozumienia
Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie wynika obowiązek sporządzania porozumienia w ściśle określonej formie. Niezależnie jednak od jego formy, porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie zawiera wiążące dla rodziców normy, które określają ich postępowania względem wspólnego małoletniego dziecka po rozwodzie.
Co zawiera się w porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?
W porozumieniu o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie wskazuje się przede wszystkim:
- Harmonogram sprawowania opieki nad dzieckiem, w którym rodzice określają sposób wykonania kontaktów z dziećmi, wskazując na przykład, iż kontakty ojca z dzieckiem będą mogły odbywać się bez obecności matki i poza jej miejscem zamieszkania;
- Kwestie podejmowania decyzji w sprawach dziecka, gdzie wskazuje się na przykład że:
- bieżące decyzje, w tym decyzje będące skutkiem zdarzeń nagłych dotyczących życia, zdrowia czy bezpieczeństwa dziecka będą podejmowane przez tego rodzica, z którym dziecko aktualnie przebywa,
- decyzje w sprawach istotnych rodzice podejmują razem,
- w jaki sposób podejmowane będą decyzje w sprawach wyjazdów dziecka;
- Kwestie podejmowania decyzji w innych sprawach istotnych dla życia dziecka, takich jak obowiązek rodziców wzajemnego informowania się o każdorazowej zmianie miejsca pobytu dziecka dłuższej niż określony, podany okres czasu;
- Kwestie dotyczące zmian porozumienia ;
- Kwestie rozwiązywania problemów wynikających z przyjętych w porozumieniu ustaleń.
Obowiązek sądu uwzględnienia zawartego porozumienia
Sąd winien uwzględnić porozumienia rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
W przypadku zgodnego wniosku rodziców o pozostawienie im obojgu władzy rodzicielskiej, porozumienie stanowi podstawę orzeczenia , jeżeli w opinii sądu istnieją przesłanki do uznania, iż rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka. Oznacza to, że od oceny sądu uzależnione jest, czy porozumienie może być podstawą orzeczenia ("uwzględnienia porozumienia") oraz pozostawienia obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej.
Porozumienie małżonków o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie a obowiązek orzeczenia o kontaktach w wyroku rozwodowym
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Porozumienie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie przejdź do formularza »
Porozumienie małżonków o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie nie zwalnia sądu z obowiązku orzeczenia o tych kontaktach w wyroku rozwodowym (zobacz uchwała 7 sędziów SN z dnia 5 czerwca 2012 r., sygn. akt III CZP 72/11).
Podstawa prawna:
Art. 58 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2012.788)