- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Płatności podczas skupu tytoniu

    Przepisy zawarte w projektowanym rozporządzeniu będą miały zastosowanie do około 14,5 tysiąca producentów surowca tytoniowego oraz Agencji Rynku Rolnego. Wejście w życie projektu rozporządzenia umożliwi producentom surowca tytoniowego uzyskanie związanej z produkcją części płatności uzupełniającej w czasie trwania skupu surowca tytoniowego, a jednocześnie zabezpieczy przed wypłatą środków w ilości przekraczającej maksymalną kwotę środków, jakie mogą być wykorzystane na płatności związane dla producentów surowca tytoniowego.

    Określony w projekcie rozporządzenia współczynnik stanowi, jaka część maksymalnej stawki płatności związanej dla producentów surowca tytoniowego – określanej corocznie przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia – może zostać wypłacona producentom przed zakończeniem wszystkich dostaw nie powodując ryzyka przekroczenia maksymalnej krajowej koperty finansowej przeznaczonej na to wsparcie. Koperta ta została określona przez Komisję Europejską w Decyzji Komisji nr K(2008) 1391 z dnia 18 kwietnia 2008 roku zatwierdzającej krajowe uzupełniające płatności bezpośrednie w Polsce za rok 2008. Wynosi ona równowartość w złotych: 39,702,000 euro dla tytonia jasnego odmian typu Virgina i 22,638,000 euro dla pozostałych odmian tytoniu. Zaprojektowany współczynnik będzie stosowany podczas przyznawania płatności związanej za surowiec tytoniowy faktycznie wyprodukowany w 2008 roku i dostarczony pierwszemu przetwórcy surowca tytoniowego na podstawie umowy na uprawę tytoniu. Przedmiotowy współczynnik został określony na podstawie ilości surowca tytoniowego objętego umowami na uprawę tytoniu, która wynosi:

    • 28,789,400 kg – w przypadku tytoniu jasnego odmian typu Virgina,
    • 20,269,600 kg – w przypadku pozostałych odmian tytoniu.

    W przypadku odmian typu Wirginia całkowita ilość surowca tytoniowego objętego umowami na uprawę jest k. 116,14% większa niż ilość surowca tytoniowego, która może zostać objęta maksymalną stawką be uszczerbku dla wspomnianej krajowej koperty finansowej. Natomiast odnosząc się do pozostałych odmian tytoniu zależność ta kształtuje się na poziomie ok. 113,05 %. Powyżej wymienione ilości surowca tytoniowego, które mogą zostać objęte maksymalną stawką płatności związanej bez uszczerbku dla krajowej koperty finansowej wynoszą:

    • ok. 13,320,047 kg tytoniu jasnego – odmian typu Virginia i
    • ok. 9/513.763 kg pozostałych odmian tytoniu.

    Współczynnik ten nie został zaokrąglony i jest określony z dokładnością do 15 miejsc po przecinku. Ma to na celu dokładne dopasowanie wysokości przewidzianych na ten cel. Ewentualne zaokrąglenie mogłoby, bowiem skutkować przekroczeniem maksymalnej kwoty bądź nieprzyznaniem przewidzianych na ten cel środków.

    Zaproponowano, aby zaprojektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia z uwagi na konieczność określenia współczynnika do dnia 31 sierpnia 2008 roku. Należy podkreślić, iż rozpoczęcie prac nad projektem tego rozporządzenia możliwe było dopiero po zakończeniu rejestracji przez Agencję Rynku Rolnego wszystkich umów na uprawe tytoniu w 2008 r. Biorąc pod uwagę przedstawiony cel należy przyjąć, że za takim rozwiązaniem przemawia ważny interes państwa.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE