- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie administracyjneRodzina 500 plus: Kiedy należy złożyć wniosek, by uniknąć przerwy w wypłacie...

    Rodzina 500 plus: Kiedy należy złożyć wniosek, by uniknąć przerwy w wypłacie „500plus”?

    Komu przysługuje świadczenie wychowawcze?

    Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Świadczenie to przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, ewentualnie na pierwsze/jedyne dziecko pod warunkiem, że rodzina otrzymuje niski dochód. Przesłanką otrzymania 500 złotych na pierwsze dziecko jest nieprzekroczenie ustawowego progu dochodowego. Świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze / jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze / jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.

    Kiedy należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, by uniknąć przerwy w wypłacie „500plus”?

    Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy składać każdego roku, a prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok, to jest od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Same wnioski można składać już od 1 sierpnia, ale by uniknąć przerwy w wypłacie „500plus” powinno się to zrobić nie później niż do końca października. Skąd to wynika? Otóż ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wskazuje, że prawo do świadczenia ustalane jest od miesiąca złożenia wniosku. Tym samym złożenie wniosku później, np. w listopadzie skutkować będzie tym, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku (czyli od listopada), bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego. Tym samym nie otrzymamy wówczas świadczenia za miesiąc październik.

    Składanie wniosku o świadczenie wychowawcze

    Osoby, które otrzymują już świadczenie wychowawcze, a chciałaby otrzymywać je także w kolejnym okresie zasiłkowym, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze. Ważne jest, aby pamiętać, że wniosek składamy w gminie zamieszkania, a nie zameldowania.

    Wniosek można również wysłać pocztą lub on-line za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

    Jeżeli złożony przez nas wniosek będzie błędnie wypełniony, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze wzywa pisemnie osobę ubiegającą się o świadczenie do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Dopiero niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

    Podstawa prawna:
    Art. 4, art. 13 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r., poz. 195 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE