Spis treści
Rekordowa liczba wniosków
Jak pokazują ministerialne dane, w lipcu ponad milion Polaków złożyło wnioski o nowe świadczenie Dobry start. Od czego zależy taka popularność n owego świadczenia? Zapewne od ograniczonego czasu na złożenie odpowiedniego wniosku. Ten kto nie zdąży, utraci prawo do świadczenia. Wniosek może złożyć rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Świadczenie Dobry start
Świadczenie to wynosi 300 zł i jest formą wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom rozpoczynającym rok szkolny bez względu na dochód rodziny. W lipcu uprzywilejowane były wnioski składane w formie elektronicznej. Do 1 sierpnia wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom rozpoczynającym rok szkolny bez względu na dochód rodziny.
Kto dostanie wsparcie?
Świadczenie „Dobry Start” przysługuje na wniosek, raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat (także w przypadku ukończenia 20 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia (także w przypadku ukończenia 24 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). Program obejmie dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.
Kiedy wnioskodawca otrzyma pieniądze?
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli złożymy wniosek później wówczas samorząd ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Aby otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada, inaczej prawo do świadczenia dobry start przepadnie.
Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.