Spis treści
Świadczenie Dobry Start
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Zmiany we wnioskach o Dobry Start
Od roku 2021 mamy zmiany w programie „Dobry start”. Teraz wnioski o świadczenie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak informuje resort rodziny, do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już milion wniosków, co dowodzi faktu, że Polacy nie mają problemu ze składaniem wniosków on-line.
Jak złożyć wniosek o Dobry Start?
Od 1 lipca br. wniosek online, tak jak w poprzednich latach, można złożyć:
- przez bankowość elektroniczną
- portal Emp@tia
- PUE ZUS
Do kiedy można złożyć wniosek o Dobry Start?
Nabór wniosków w ramach tegorocznej edycji programu „Dobry start” rozpoczął się 1 lipca. Do tej pory złożono już blisko 2,5 mln wniosków obejmujących prawie 3,5 mln dzieci Wnioski w ramach programu „Dobry start” można składać do 30 listopada br. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Źródło:
Oficjalna strona MRiPS.