- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeZdrada małżeńska może być powodem rozkładu pożycia małżeńskiego

    Zdrada małżeńska może być powodem rozkładu pożycia małżeńskiego

    Nie zawsze trzeba się zgadzać na rozwód bez orzekania o winie

    Beata nie musi zgadzać się na rozwód bez orzekania o winie. Ma rację jej przyjaciółka, że może ona wnosić o rozwód z winy pozwanego, czyli męża. Jednym z obowiązków małżeńskich, jakich musi dochować każdy małżonek jest między innymi obowiązek lojalności i wierności. Zdrada małżeńska stanowi niewątpliwe jego pogwałcenie, a tym samym może być uznana za przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego.

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód z winy pozwanego
    przejdź do formularza »

    Sąd sam ustala, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego

    W postępowaniu rozwodowym, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy Sąd ustala, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Chodzi zatem o ustalenie winy za spowodowanie i utrwalenie rozkładu pożycia małżeńskiego, a więc o ustalenie zachowań, które doprowadziły do powstania i utrwalenia rozkładu. Chodzi zatem o zachowania, które miały miejsce przed powstaniem i utrwaleniem się rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeżeli sąd ustali, że przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego była faktycznie zdrada męża, wówczas winę przypisze mężowi Beaty. Wina może być przypisana małżonkowi wówczas, gdy jego zachowanie stanowiło naruszenie obowiązków wskazanych w ustawie (np. obowiązku wierności) przy jednoczesnym uznaniu tego zachowania – w świetle okoliczności sprawy – za naganne. W powyższym stanie faktycznym wydaje się, że faktycznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest jedynie mąż.

    Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu?

    Każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

    Z zupełnym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia wówczas, gdy ustały łączące małżonków więzi (więź fizyczna, psychiczna, gospodarcza). Należy jednak pamiętać, że dopuszcza się orzeczenie rozwodu nawet jeśli małżonkowie nadal razem mieszkają ( a więc teoretycznie istnieje więź gospodarcza), ale ustały pozostałe więzi. Istnienie więzi gospodarczej może być przejawem sytuacji przymusowej i zarazem przejściowej. Cecha trwałości zostaje natomiast spełniona wówczas, gdy w świetle ustalonych okoliczności sprawy brak jest przesłanek sugerujących, że małżonkowie do wspólnego pożycia powrócą (np. jeden z małżonków „ułożył sobie życie na nowo” i pozostaje w stabilnym, nieformalnym związku).

    W przedstawionym stanie faktycznym dzieci małżonków są już pełnoletnie, więc rozwód z pewnością nie zagraża ich dobru. Również wydaje się, że orzeczenie przez sąd rozwodu nie stanowi naruszenia zasad współżycia społecznego, skoro mąż pozostaje już w nieformalnym związku z inną kobietą, który wydaje się mieć cechy trwałości (trwa 2 lata). Ponadto, jeżeli Beata nie ponosi winy za rozkład pożycia małżeńskiego również nie znajdzie zastosowania zasada rekryminacji, czyli niedopuszczalności rozwodu na żądanie małżonka wyłącznie winnego.

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód z winy pozwanego
    przejdź do formularza »

    Podstawa prawna:
    Art.23, art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U.2015.583)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE