Spis treści
Zmiany w programie Rodzina 500plus od 2022 roku
Już w lipcu stało się jasne, że od nowego roku czekają nas zmiany w programie Rodzina 500plus. 31 sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, a szczegółowe rozwiązania prawne ujrzały światło dzienne. 15 września projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw trafił do pierwszego czytania. Zakłada on przede wszystkim, że obsługą programu „Rodzina 500+” wkrótce zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugą dużą zmianą jest składanie wniosków wyłącznie online, a także wypłata świadczenia na konto, czyli odejście od wypłat w gotówce.
Jak zmieni się 500plus od 2022 roku?
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to:
- Przeniesienie obsługi programu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online
- Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na konto
- W sprawach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego natychmiastowa wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.
500plus wypłaci ZUS
Dzisiaj obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmują się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą jest wojewoda. To się zmieni. Zgodnie z nowelizacją ustawy obsługę programu przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Skąd taka zmiana? Wszystko przez koszty, a konkretnie przez coraz większą dziurę w polskim budżecie. Jak wskazuje resort rodziny, zmiany dają spore oszczędności. Zgodnie z szacunkami zmiany te spowodują redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032
Wniosek o świadczenie500plus tylko online
Kolejna zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online. Już dzisiaj rodzice doskonale sobie z tym radzą. Jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.
W okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Rodzice, którzy z różnych powodów będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku, będą mogli liczyć na wsparcie. Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).
Wypłata 500plus tylko na konto
Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Jak wskazuje resort rodziny, podobnie jak z wnioskami online, również wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne, czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy. Proponowane rozwiązanie to przede wszystkim optymalizacja procesu i redukcja kosztów obsługi.
Źródło:
Oficjalna strona MRPIPS.