- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesObniżenie rachunków za energię elektryczną

    Obniżenie rachunków za energię elektryczną

    W założeniach do aktów prawnych została zdefiniowana docelowa grupa osób objętych dopłatami do rachunków za prąd. Przedstawiono ponadto obowiązki organów państwa i przedsiębiorców energetycznych zaangażowanych w udzielanie pomocy. Przewidziano przyznanie ryczałtu energetycznego odbiorcom wrażliwym oraz rekompensaty przedsiębiorstwom energetycznym poprzez transfer środków finansowych dokonywanych przez ośrodki pomocy społecznej. Odbiorcy objęci systemem wsparcia otrzymają rachunek pomniejszony o kwotę ryczałtu. Wysokość ryczałtu będzie ustalana w oparciu o średnią cenę energii elektrycznej oraz próg zużycia energii, różny w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Osoba lub rodzina uprawniona do zasiłku stałego lub okresowego będzie otrzymywać rachunek za energię elektryczną pomniejszony o kwotę ryczałtu. Jego wysokość ma być obliczona na podstawie progu zużycia energii:
    • dla osoby samotnie gospodarującej – 900 kWh rocznie,
    • dla dwóch osób do czterech osób – 1250 kWh rocznie,
    • dla więcej niż czterech osób – 1500 kWh rocznie.

    Koszty energii elektrycznej zużytej powyżej tego progu ponosić będzie w całości odbiorca. Do 31 marca każdego roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie zobligowany do ogłoszenia wysokości ryczałtu dla poszczególnych kategorii gospodarstw domowych uwzględniający liczbę osób oraz progi zużycia. Ośrodki pomocy społecznej (OPS) będą wydawały zaświadczenia o pobieraniu zasiłku oraz ilości osób w rodzinie. Z kolei przedsiębiorstwu energetycznemu, które na podstawie zaświadczenia wydanego przez OPS wystawi rachunek pomniejszony o ryczałt, będzie przysługiwać rekompensata z budżetu państwa w postaci dotacji przedmiotowej. Eksperci Ministerstwa Gospodarki oszacowali, że wydatki budżetowe na pomoc dla najbiedniejszych odbiorców i rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych wyniosą około 160 mln zł rocznie.
    Warto dodać, że obowiązek ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej przewidują zapisy Dyrektywy 2009/72/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylającej dyrektywę 2003/54/WE. Zgodnie z tym dokumentem „Państwa członkowskie powinny podjąć niezbędne środki w celu ochrony odbiorców wrażliwych w kontekście rynku wewnętrznego energii elektrycznej.” Dokument zakłada ponadto opracowanie krajowych planów działań, zmierzających do obniżenia liczby osób cierpiących z powodu ubóstwa energetycznego.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE