Spis treści
Stworzenie specjalistycznych sądów ds. ochrony własności intelektualnej
Uchwalona 13 lutego ustawa nowelizacyjna wprowadza w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (dalej jako k.p.c.) zmiany dotyczące postępowania sądowego w sprawach własności intelektualnej. Przewiduje ona przewiduje stworzenie w ramach sądownictwa powszechnego odrębnych jednostek organizacyjnych, które miałyby się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji.
Określenie spraw własności intelektualnej
Ustawa wprowadza określenie spraw własności intelektualnej, przewidując, iż sprawami takimi jest postępowanie w sprawach o ochronę praw autorskich i pokrewnych, o ochronę praw własności przemysłowej, o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, o ochronę dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczą one wykorzystania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług, o ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych.
Sądy ds. ochrony własności intelektualnej
Sądami ds. ochrony własności intelektualnej będą specjalne wydziały, które powstaną w czterech sądach okręgowych i dwóch sądach apelacyjnych.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw