- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilnePrzeprowadzenie dowodu na odległość

    Przeprowadzenie dowodu na odległość

    Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. .U. Nr 234, poz. 1571) znowelizowała m.in. przepis art. 235 Kodeksu postępowania cywilnego. Regulacje zawarte w tym przepisie wprowadziły do postępowania cywilnego możliwość przeprowadzania dowodu przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających dokonanie tej czynności na odległość. Zaprojektowane rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 235 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem Minister Sprawiedliwości został upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia rodzajów urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu na odległość, sposobu korzystania z tego rodzaju urządzeń i środków, jak również sposobu przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów dokonanych podczas jego przeprowadzenia.
     
    Celem stworzenia jednolitego systemu umożliwiającego przeprowadzenie dowodu na odległość wprowadza się zasadę, że przeprowadzenie dowodu na odległość następuje przy zastosowaniu urządzeń technicznych analogowych lub cyfrowych umożliwiających przekaz telekomunikacyjny w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r. Nr 171 poz.1800 z późn. zm.), a w szczególności urządzeń umożliwiających dwukierunkową łączność w czasie rzeczywistym pozwalających na przesył dźwięku lub obrazu i dźwięku pomiędzy uczestnikami czynności procesowej. Należy też podkreślić, iż urządzenia, umożliwiające przeprowadzenie dowodu na odległość oraz gwarantujące poufność i integralność przekazu telekomunikacyjnego będą zamieszczone w wykazach urządzeń, o którym mowa § 3 projektu. Wykaz urządzeń prowadzić będzie prezes sądu apelacyjnego dla urządzeń znajdujących się w sądzie apelacyjnym, a prezes sądu okręgowego dla urządzeń znajdujących się na obszarze właściwości sądu okręgowego.
     
    Zawartość informacyjną wykazu określa art. 3 ust. 2 projektu. W wykazie zamieszcza się informacje dotyczące m.in.: właściwości urządzenia, w tym wspieranej przez urządzenie funkcjonalności, oraz dane kontaktowe osoby upoważnionej do dokonania ustaleń organizacyjno-technicznych w sprawie przeprowadzenia dowodu na odległość. Zadaniem wykazu jest zgromadzenie w jednym miejscu informacji niezbędnych dla sądu orzekającego w celu ułatwienia organizacji przeprowadzenia dowodu na odległość.
     
    Osoba upoważniona w sądzie do dokonania ustaleń organizacyjno-technicznych w sprawie przeprowadzenia dowodu na odległość prowadzić będzie harmonogram dostępności urządzenia, w którym – w szczególności odnotowywać będzie fakt zarezerwowania urządzenia w określonym czasie. W miarę możliwości wykaz może być publikowany z wykorzystaniem strony internetowej sądu i może umożliwiać dokonywanie rezerwacji przez sąd orzekający. W przypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn urządzenie dostępne w sądzie nie może służyć do przeprowadzenia dowodu na odległość, należy taką okoliczność niezwłocznie ujawnić w wykazie. Projektowane rozporządzenie uwzględnia stan aktualny, w którym nie istnieje pełna rozwinięta sieć resortowa połączeń, umożliwiających przeprowadzenie dowodu na odległość z wykorzystaniem środków technicznych.Biorąc taki stan pod uwagę zaproponowano, aby dowód na odległość mógł być przeprowadzony
    z wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnej w rozumieniu art. 2 pkt 35 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, aw szczególności z wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnej eksploatowanej przez sąd. Urządzenia wykorzystywane do przeprowadzenia dowodu na odległość mają gwarantować integralność i poufność przekazu telekomunikacyjnego.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE