Stare przepisy, które obowiązywały do 5 czerwca 2007 roku – na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego tracące po tej dacie moc – dodatkowe wynagrodzenie dla niektórych enumeratywnie wskazanych współtwórców utworu audiowizualnego oraz artystów wykonawców z tytułu wyświetlania ich w kinach, wypożyczania egzemplarzy oraz ich publicznego odtwarzania, emitowania w telewizji oraz powielania utworu z egzemplarza przeznaczonego do własnego użytku. Co było jednoznaczne z tym, że do wynagrodzenia uprawnieni byli: główny reżyser, operator obrazu, twórcy scenariusza, twórcy innych utworów literackich lub muzycznych, które zostały stworzone do utworu audiowizualnego albo w nim wykorzystane oraz artyści wykonawcy. Nie było więc wśród uprawnionych ani scenografów, ani choreografów.
Wówczas reprezentanci środowisk twórczych scenografów i choreografów zaskarżyli do Rzecznika Praw Obywatelskich brak uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia z tytułu eksploatacji utworów audiowizualnych. W rezultacie tej skargi Trybunał Konstytucyjny na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich orzekł, iż art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest niezgodny z art. 2 oraz art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji RP.
W zmienionych przepisach zostało poszerzone grono osób współtworzących utwór audiowizualny i uprawnionych do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu wyświetlania tego utworu w kinach, wypożyczenia jego egzemplarzy i ich publicznego odtwarzania, emitowania go w telewizji oraz powielania do użytku osobistego osób fizycznych. Według zmienionej wersji dotychczasowej ustawy z dnia 29 czerwca 2007 roku wszyscy współtwórcy utworu audiowizualnego, a także artyści wykonawcy są uprawnieni do:
-
proporcjonalnego wynagrodzenia wynikającego z wpływów z tytułu wyświetlania utworu audiowizualnego w kinach,
-
stosownego wynagrodzenia z tytułu wypożyczania egzemplarzy utworów audiowizualnych oraz ich publicznego odtwarzania,
-
stosownego wynagrodzenia z tytułu emitowania utworu audiowizualnego w telewizji lub w innych środkach publicznego udostępniania utworów,
-
stosownego wynagrodzenia z tytułu powielania utworu audiowizualnego z egzemplarzu przeznaczonego do własnego użytku.
Dodatkowo określono, iż osoby korzystające z utworu audiowizualnego są zobligowane do wypłacenia wynagrodzenia za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl