- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesTrudniej będzie dochodzić spraw z zakresu prawa autorskiego i ochrony dóbr osobistych

    Trudniej będzie dochodzić spraw z zakresu prawa autorskiego i ochrony dóbr osobistych

    Kategorie spraw rozpoznawane przez odrębne sądy

    Nowelizacja KPC zakłada stworzenie odrębnych jednostek organizacyjnych, które będą zajmować się sprawami o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczącymi wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych oraz ochroną innych praw na dobrach niematerialnych (sprawy własności intelektualnej). Chodzi także o sprawy związane z zapobieganiem i zwalczaniem nieuczciwej konkurencji oraz wykorzystaniem dobra osobistego w celu, np. reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług lub w związku z działalnością naukową lub wynalazczą. W sądach tych rozpoznawane będą sprawy o bezprawne wykorzystywanie praw autorskich i znaków towarowych, kopiowanie produktów, nieuprawnione korzystanie z cudzych wynalazków, a także o przypadki związane z wykorzystaniem dobra osobistego w celach reklamowych i promocyjnych lub naruszeniem dobra osobistego w związku z działalnością naukową i wynalazczą.

    Tylko wybrane sady zajmą się orzekaniem w sprawach praw autorskich

    Sprawy tego typu, rozpoznawać będą tylko wyznaczone do tego sądy – dwa apelacyjne oraz cztery okręgowe – a nie jak dziś wszystkie sądy okręgowe i apelacyjne w całym kraju. W związku z planowaną specjalizacją sądów założono, że sprawy dotyczące własności intelektualnej rozpoznawać będą 2 sądy apelacyjne oraz 4 sądy okręgowe w miejsce dotychczasowych 45 sądów okręgowych i 11 sądów apelacyjnych.

    Przymus adwokacki

    Autorzy projektu tłumaczą, że w wyznaczonych sądach orzekać będą sędziowie wyspecjalizowani w problematyce własności intelektualnej. Do szybkości i sprawności postępowań przyczyni się zasada, że strony w postępowaniu dotyczącym własności intelektualnej będą obowiązkowo reprezentowane przez zawodowych pełnomocników – adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych.

    Wejście w życie nowych przepisów

    Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.
     

    Podstawa prawna:
    projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE