- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie administracyjnePrezydent podpisał ustawę dla Deweloperów

    Prezydent podpisał ustawę dla Deweloperów

    Lex Deweloper

    Lex Deweloper – takiego określenia doczekała się, krytykowana przez wielu, ustawa  o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Ustawa wprowadza szczególne zasady lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących i ma charakter „spec ustawy”. Zakłada ona redukcja obciążeń administracyjnoprawnych związanych z realizacją inwestycji mieszkaniowych, co w praktyce jest prezentem dla wszystkich deweloperów. Z przepisów nowej ustawy skorzystają wszelkie podmioty realizujące inwestycje mieszkaniowe.

    Ustawa deweloperska wyłącza przepisy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

    Deweloper będzie mógł wybudować wszystko i wszędzie. Przepisy ustawy wyłączają bowiem przy inwestycjach nie tylko przepisy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ale także miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (w ustawie wprost napisano, że „inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego” oraz wskazano „wyłączenie, w granicach administracyjnych miast, stosowania ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych”). Przeciwnicy ustawy słusznie wskazują, że nowe prawo pozwoli deweloperom budować budynki bez względu na limity wysokości konstrukcji budowlanej, ignorując przy tym miejscowe zagospodarowanie przestrzenne czy ochronę terenów zielonych i zabytków. Co to oznacza dla  samych mieszkańców? Niestety nic dobrego.

    Ucierpią sami mieszkańcy?

    Nowe przepisy pozwolą w zasadzie bez większych ograniczeń wybudować to, co deweloper zechce, byleby było to inwestycją mieszkaniową bądź inwestycją towarzyszącą. W ustawie wskazano, że pojęcie inwestycja mieszkaniowa oznacza przedsięwzięcie obejmujące budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę, w wyniku której powstanie budynek lub budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 25 lub 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wraz z urządzeniami budowlanymi z nimi związanymi, drogami wewnętrznymi, a także roboty budowlane niezbędne do obsługi oraz prawidłowego wykonania tych prac. Inwestycję mieszkaniową stanowią również części budynków przeznaczone na działalność handlową lub usługową. Uwzględniając całokształt przepisów może okazać się, że mieszkańcy cichego osiedla otoczonego leśną otuliną pewnego dnia zobaczą buldożery i drwali wycinających w pień ich zieloną enklawę, a na tablicy informacyjnej przeczytają, że w tym miejscu stanie kompleks mieszkalnych wieżowców. Taki sam los może spotkać miejskie parki czy skwery. To nie wszystkie uciążliwe skutki dla mieszkańców. Ustawa dopuszcza budowę bez limitów wysokości. W praktyce tuż pod naszym balkonem może powstać budynek wielokrotnie wyższy, niż dopuszczałyby dotychczasowe regulacje.  Pojawia się więc pytanie, komu służyć ma nowa spec ustawa. Bo na pewno nie mieszkańcom atrakcyjnych z punktu widzenia interesu dewelopera lokalizacji.   

    Podstawa prawna:
    Art. 2, art. 5, art. 39 ustawy   z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE