Spis treści
Strony umowy odwróconego kredytu hipotecznego
Na mocy tej ustawy, do oferowania umów odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione będą banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Drugą stroną tej umowy będą osoby fizyczne, które posiadają prawo własności nieruchomości lub którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub też prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą będzie mogła być także osoba fizyczna będąca współwłaścicielem nieruchomości lub osoba, której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.
Jaką kwotę można otrzymać od banku na podstawie umowy odwróconego kredytu hipotecznego?
Wysokość udostępnionych na podstawie umowy odwróconego kredytu hipotecznego środków pieniężnych będzie ustalana indywidualna. Kwota ta jest uzależniona tak naprawdę od wartości rynkowej nieruchomości, która stanowi własność kredytobiorcy lub do której kredytobiorcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego lub lokalu, do którego kredytobiorcy przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, na których kredytobiorca ustanowi zabezpieczenie odwróconego kredytu hipotecznego. Wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu będzie szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.
Przez jaki okres bank będzie wypłacać pieniądze kredytobiorcy?
Pieniądze przyznane na podstawie umowy odwróconego kredytu hipotecznego bank będzie oddawał kredytobiorcy do dyspozycji bezterminowo, przy czym należy zaznaczyć, że ich wypłata będzie dokonywana przez okres ustalony w umowie. Zatem środki pieniężne nie będą musiały być udostępniane dożywotnio. W myśl przepisów ustawy, wypłata kwoty odwróconego kredytu hipotecznego następować będzie jednorazowo albo w ratach.
Czym jest formularz informacyjny?
Przepisy ustawy przewidują obowiązek dostarczenia kredytobiorcy formularza informacyjnego, który zawierać będzie istotne informacje o ofercie odwróconego kredytu hipotecznego. Bank będzie musiał dostarczyć ten formularz kredytobiorcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed zawarciem umowy. Formularz informacyjny będzie zawierać między innymi:
- kwotę kredytu i sposób jej ustalenia (w tym stosunek tej kwoty do wartości nieruchomości);
- sposób ustalania wysokości oprocentowania,
- wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany;
- wysokość i sposób płatności innych kosztów (w tym prowizji, opłaty za przygotowanie i rozpatrzenie wniosku czy kosztu wyceny nieruchomości lub lokalu) oraz zasady rozliczenia kredytu.
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Zatem osoby, które chcą skorzystać z takiego rozwiązania muszą jeszcze trochę poczekać na oferty banków, ponieważ póki co w Polsce odwrócony kredyt hipoteczny nie jest jeszcze dostępny.