Spis treści
Kto może otrzymać kartę parkingową?
Karta parkingowa może być wydana wyłącznie:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Należy zatem zauważyć, że osoba niepełnosprawna zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie jest uprawniona do uzyskania karty parkingowej. Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, jak i umiarkowanym – od dnia 1 lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.
Należy przy tym zaznaczyć, że wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności ale wyłącznie od tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od zasady, zgodnie z którą karta parkingowa przysługuje na podstawie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydawanego także od 1 lipca 2014 r. Wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które posiadają orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 r. wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się – na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli zawiera ono wskazanie do karty parkingowej
Natomiast wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności i tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Pamiętaj, że wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Z kolei, osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia od dnia 1 lipca 2014 r. mogą uzyskać kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o niepełnosprawności zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej. W odniesieniu do tych osób, należy podkreślić, że wskazanie do karty parkingowej nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności ale wyłącznie od tego, że dziecko ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, co ustala się uwzględniając m.in. wiek dziecka. Jeżeli zatem to wiek dziecka w chwili orzekania powoduje, że ma ono trudności w poruszaniu się, nie uzyska ono wskazania do karty parkingowej.
Problem z uzyskaniem karty parkingowej
Z punktu widzenia osób niepełnosprawnych, które chcą otrzymać kartę parkingową, bardzo ważne jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych, które określa właściwość miejscową organów przyjmujących wniosek o wydanie karty parkingowej. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia przedmiotowy wniosek składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej. Wraz z nowymi przepisami pojawiły się również problemy. Mianowicie, osoby niepełnosprawne składają skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, w związku z problemem z uzyskaniem nowej karty parkingowej, ponieważ nie posiadają miejsca pobytu stałego, o którym mowa w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Według Rzecznika Praw Obywatelskich regulacje rozporządzenia zostały oparte na błędnym założeniu, że wszystkie osoby niepełnosprawne posiadają miejsce pobytu stałego. Tymczasem część osób niepełnosprawnych może wykazać się jedynie miejscem pobytu czasowego. W rezultacie tego, osoby te zostały w praktyce pozbawione możliwości otrzymania karty parkingowej, pomimo, że spełniają określone przez prawo przesłanki warunkujących wydanie tego dokumentu. Jak słusznie zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich „przepisy wykonawcze nie mogą uniemożliwiać uzyskania karty parkingowej, jeżeli w świetle unormowań rangi ustawowej danej osobie przysługuje prawo do tego dokumentu”. W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o dokonanie stosownej zmiany kwestionowanego przepisu rozporządzenia. Na bieżąco będziemy informować na stronie SerwisPrawa.pl o zmianach w tym zakresie.
Podstawa prawna:
§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 870)