- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProkurator poczeka na adwokata?

    Prokurator poczeka na adwokata?

    Cały problem dotyczy częstych kontaktów prokuratorów z sędziami prowadzącymi konkretne sprawy, chodzi oczywiście głównie o rozmowy bezpośrednio przed salą sądową i rozpoczynającą się rozprawą. Z punktu widzenia osoby trzeciej, a zwłaszcza pozostałych uczestników postępowania, takie zachowanie może wydawać się dwuznaczne. Oczywiście może zdarzyć się tak, że oskarżyciel i sędzia są kolegami jeszcze z okresu studiów czy aplikacji i chcą odnowić kontakty, jednak w praktyce taka argumentacja wydaje się być mocno naciągana. Prywatne rozmowy oskarżycieli z sędziami, często na oczach stron postępowania, nie służą niczemu dobremu – nic dziwnego, że wiele osób uważa, że w momencie wymiany zdań przed salą sądową może dochodzić do niezbyt uczciwego procesu ustalania przebiegu rozprawy, zwłaszcza gdy uczestnik postępowania nie może uczestniczyć w takiej konwersacji. Naprzeciw temu problemowi wychodzi jednak samo Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce wprowadzić jednolite zasady dotyczące zachowywania się bezpośrednio przed rozpoczęciem rozprawy.

    Zasadniczą zmianą w dotychczasowej praktyce będzie obowiązkowe pojawianie się prokuratorów na sali rozpraw wraz z adwokatami, a nie jak do chwili obecnej przed nimi. Zdecydowana większość spraw odbywała się w taki sposób, że strony i pozostali uczestnicy postępowania (oczywiście wraz z ich pełnomocnikami) wchodząc na salę witali się nie tylko z sędzią prowadzącym sprawę, ale także z prokuratorem, który zajmował swoje miejsce od dłuższego czasu. Czy do chwili pojawienia się pełnomocników i stron postępowania przeprowadzane były jakiekolwiek rozmowy? To tak naprawdę zależy od konkretnego sędziego i oskarżyciela publicznego. Warto też dodać, że niektórzy prokuratorzy zostają na sali sadowej także podczas przerwy w rozprawie.

    Dokładne uregulowanie problematycznej kwestii jest potrzebne, tak aby nie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień czy podejrzeń co do naruszenia zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności prokuratorskiej. Proponowane zmiany zostaną najprawdopodobniej włączone do pakietu nowelizacyjnego Kodeks postępowania karnego, który w niedługim czasie zmieni swoje oblicze (generalnie ma być dużo prostszy, niż na chwilę obecną). Wprowadzenie jednolitych zasad zachowywania się oskarżycieli przed rozprawą, a także w toku jej trwania ma wiązać się również z pojawieniem się tzw. pokojów prokuratorskich, tak aby oskarżyciele mieli gdzie przebywać w oczekiwaniu na rozpoczęcie rozprawy. Na chwilę obecną termin wejścia postulowanych zmian nie jest niestety znany.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE