- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProtokół powypadkowy

    Protokół powypadkowy

    Kiedy należy sporządzić protokół powypadkowy?

    Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku czyli protokół powypadkowy jest podstawą do ustalenia uprawnień do świadczeń odszkodowawczych dla poszkodowanego lub jego rodziny. Zespół powypadkowy powinien sporządzić go nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Wzór protokołu powypadkowego został określony w Rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z dnia 16 września 2004r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. z 2004r., Nr 227, poz. 2298). Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku w terminie późniejszym niż 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, w wyniku uzasadnionych przeszkód lub trudności, wymaga podania przyczyn tego opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

    Jakie dokumenty powinny być dołączone do protokołu?

    Do protokołu powypadkowego należy dołączyć:

    – zapis wyjaśnień poszkodowanego w wypadku, 

    – zapis informacji uzyskanych od świadków wypadku,

    – inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności    pisemną opinię lekarza lub innych specjalistów w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku, szkice i fotografie miejsca wypadku,

    – ewentualne odrębne zdanie złożone przez członka zespołu powypadkowego,

    – ewentualne uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego pracownika do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, stanowiące jego integralną część.

    Zapoznanie z treścią protokołu

    Zespół powypadkowy powinien sporządzić protokół powypadkowy w niezbędnej liczbie egzemplarzy i z pozostałą dokumentacją powypadkową doręczyć niezwłocznie pracodawcy w celu jego zatwierdzenia. Przed zatwierdzeniem protokołu zespół powypadkowy musi zapoznać z jego treścią poszkodowanego. Poszkodowany ma bowiem prawo zgłaszania uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym należy go pouczyć. Przysługuje mu również prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z akt sprawy notatek, odpisów i kopii. Z treścią protokołu powypadkowego należy także zapoznać członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika. Zespół powypadkowy ma obowiązek pouczyć członków rodziny zmarłego pracownika o prawie zgłaszania uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Warto wiedzieć, że zamieszczenie w protokole stwierdzenia, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy bądź występują okoliczności mające wpływ na prawo poszkodowanego do świadczeń odszkodowawczych, wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania na to dowodów. Członek zespołu powypadkowego ma prawo złożyć do protokołu powypadkowego zdanie odrębne, które powinien w takim przypadku uzasadnić. W razie rozbieżności zdań członków zespołu powypadkowego o treści protokołu powypadkowego decyduje pracodawca.

    Zatwierdzenie i doręczenie protokołu

    Pracodawca powinien zatwierdzić protokół powypadkowy w terminie 5 dni od dnia jego sporządzenia. Jeżeli do treści protokołu zostały zgłoszone zastrzeżenia przez poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego pracownika albo, gdy protokół nie odpowiada wszystkim wymaganiom, wówczas pracodawca zwraca go w celu wyjaśnienia oraz uzupełnienia go przez zespół powypadkowy. Po dokonaniu w/w wyjaśnień i uzupełnień zespół powypadkowy musi sporządzić, nie później niż w terminie 5 dni, nowy protokół powypadkowy, do którego dołącza protokół powypadkowy niezatwierdzony przez pracodawcę. W przypadku, gdy na wniosek pracodawcy poszkodowanego pracownika pracodawca, na którego terenie doszło do wypadku, ustali okoliczności i przyczyny wypadku oraz następnie przekaże pracodawcy poszkodowanego pracownika dokumentację powypadkową, protokół powinien zatwierdzić, odpowiednio wg procedury, pracodawca poszkodowanego pracownika. Zatwierdzony protokół pracodawca musi niezwłocznie doręczyć poszkodowanemu pracownikowi a w razie wystąpienia wypadku śmiertelnego – członkom rodziny zmarłego pracownika. Należy pamiętać, że protokół powypadkowy dotyczący wypadków śmiertelnych, ciężkich lub zbiorowych pracodawca ma również obowiązek niezwłocznie doręczyć właściwemu terytorialnie inspektorowi pracy. Protokół ten wraz z załączonymi do niego dokumentami pracodawca przechowuje przez okres 10 lat. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE