Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę PRODEH w całości jako bezzasadną. Oznacza to, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej prawidłowo zakwalifikował działalność prowadzoną przez PRODEH do kategorii usług pocztowych.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu, natomiast spółka PRODEH narusza przepis art. 47 ust. 1 i 2 Pp, z racji tego, że za świadczone usługi pobiera opłatę w kwocie 0,79 zł brutto. Jest to opłata znacznie niższa niż przewidziana w art. 47 ust. 2 Prawa pocztowego dwu i półkrotność opłaty za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki listowej stanowiącej przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku powszechnych usług pocztowych operatora publicznego.
Sąd wskazał, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej prawidłowo ustalił stan faktyczny sprawy kwalifikując działalność prowadzoną przez PRODEH do kategorii usług pocztowych. Definicję usług pocztowych zawiera art. 2 ust. 1 pkt 1 Pp, zgodnie z którą „Usługę pocztową stanowi, wykonywane w obrocie krajowym lub zagranicznym, zarobkowe przyjmowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek (…)". Z kolei definicja przesyłki znajduje się w art. 3 pkt 16 Prawa pocztowego, wedle którego przesyłki to: „rzeczy opatrzone adresem, przedłożone do przyjęcia lub przyjęte przez operatora w celu przemieszczenia i doręczenia adresatowi".
Świadczone przez PRODEH usługi nie podlegają również przepisom art. 2 ust. 2 Prawa pocztowego określającym czynności niestanowiące usługi pocztowej. Biorąc pod uwagę powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że zarzuty Skarżącego zmierzające do wykazania, że jego działalność nie mieści się w zakresie usług pocztowych nie są zasadne. Tak jak chybione są twierdzenia PRODEH jakoby świadczył on usługę polegającą na wymianie dokumentów, która nie zalicza się do usług zastrzeżonych zgodnie z art. 47 ust. 3 Prawa pocztowego, ponieważ w stanie faktycznym niniejszej sprawy oprócz EnergiiPro Gigawat sp. z o.o. – zleceniodawcy, który dostarczał Skarżącej faktury w postaci przesyłki o masie 50 gram – nie występuje dodatkowy podmiot, od którego pochodziłyby dokumenty przeznaczone do wymiany, w której pośredniczyć miałby Skarżący. W tym stanie rzeczy skarga PRODEH nie zasługiwała na uwzględnienie.
Sygn. akt: VI SA/Wa 986/10