- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoAkademickie newsyPrzedawnienie w stosunkach między przedsiębiorcami

    Przedawnienie w stosunkach między przedsiębiorcami

    Art. 118 KC wskazuje natomiast, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Zgodnie z treścią art. 554 i 555 KC, roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch. Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz do sprzedaży praw. Pamiętać należy o art. 646 KC, który przewiduje, że  roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

    Widać zatem, że przedawnienie w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami wynosi, w zależności od rodzaju łączącego strony stosunku cywilnoprawnego, odpowiednio 3 albo 2 lata. Nie wolno jednak w żaden sposób zmieniać powyższych terminów (ani ich wydłużać, ani tym bardziej skracać). Nie wolno także zrzekać się prawa co do powoływania się na przedawnienie. Warto w tym miejscu wskazać, że Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie zmian w tej materii – termin przedawnienia w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami mógłby zostać dowolnie zmieniany umową stron. Kiedy jedna planowane zmiany byłyby wprowadzone – niestety nie wiadomo. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg od momentu wymagalności danego zobowiązania – w praktyce jest to data spełnienia świadczenia przez jednego przedsiębiorcę względem drugiego, wyraźnie określona w umowie łączącej strony. Bieg ten może być jednak zawieszony, a nawet przerwany. Zgodnie z treścią art. 123 KC, bieg przedawnienia przerywa się:

    • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
    • przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
    • przez wszczęcie mediacji.

    Przerwany bieg przedawnienia powoduje biegnie terminu od nowa, z tym że w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

    W stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami, bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu wyłącznie:

    • co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE