- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseOddłużeniePrzedawniony dług, a... windykacja

    Przedawniony dług, a… windykacja

    Mając na uwadze treść powyższego przepisu wydawałoby się, że odzyskanie przedawnionego długu jest na gruncie prawa cywilnego niemożliwe. W żaden sposób nie można bowiem zmusić dłużnika do zrealizowania zobowiązania, jeśli roszczenie w tym przedmiocie jest po prostu nieaktualne. Oczywiście takie przedawnienie nie może być utożsamiane z wygaśnięciem samego zobowiązania, to bowiem istnieje jednak w postaci tzw. zobowiązania naturalnego. Oznacza to, że dłużnik może spełnić ciążące na nim świadczenie, jednak tylko z własnej i nieprzymuszonej woli, wierzyciel natomiast nie ma prawnej możliwości dochodzenia w skuteczny sposób swojego roszczenia – przynajmniej z punktu widzenia przepisów Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

    Sposób na odzyskanie przedawnionych należności jednak istnieje, choć nie wiąże się w żaden sposób z przepisami prawa – i nie chodzi tu o nielegalne sposoby realizacji zobowiązania. Praktyka pokazuje, że realizacja przedmiotowych zobowiązań może odbyć się przy udziale firm windykacyjnych. Nie mają one uprawnień komorniczych, jednak nie są też związane obowiązkami jakie nakłada na nie KPC w zakresie windykacji. Duża część wierzycieli decyduje się na wynajęcie takiej firmy, po to aby odzyskać utracone pieniądze – na pomoc sądu nie może bowiem liczyć, jeśli roszczenie o zapłatę uległo już przedawnieniu. Firmy windykacyjne charakteryzują się sporą skutecznością, jeśli chodzi o odzyskiwanie naprawdę zadawnionych długów – nie popełniając przy tym żadnego przestępstwa. Tak naprawdę powyższe działania opierają się w dużej mierze na niewiedzy samych dłużników – dopóki bowiem nie zostanie podniesiony zarzut przedawnienia roszczenia, firma windykacyjna, a także sam wierzyciel mogą skutecznie dochodzić realizacji konkretnego zobowiązania – także przy pomocy komorników sądowych. Podniesienie zarzutu przedawnienia niweczy jednak całe postępowanie sądowe, a możliwość odzyskania pieniędzy uzależniona jest już tylko od zaradności konkretnego wierzyciela lub wybranej przez niego firmy windykacyjnej.

    Reasumując, dochodzenie przedawnionych długów jest jak najbardziej możliwe w polskim systemie prawnych, choć następuje to niejako poza prawem. Warto przy tym podkreślić jeszcze raz, że podjęte w tym zakresie działania nie są jednak niezgodne z prawem, toteż wierzyciel żądający realizacji dawno już nieaktualnego zobowiązania nie popełnia przestępstwa (nawet, gdy podejmuje działania za pośrednictwem firmy windykacyjnej). Skuteczność takiego przedsięwzięcia zależy jednak od postawy dłużnika, a w zasadzie jego znajomości przepisów prawnych. Jeżeli bowiem otrzyma wezwanie do zapłaty lub sądowy nakaz zapłaty i skutecznie podniesie zarzut przedawnienia (odpisze, że dług się przedawnił lub wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty), to windykacja przedawnionego długu będzie wobec niego całkowicie nieskuteczna. Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, gdy otrzymamy list z firmy windykacyjnej wzywający nas do uregulowania rachunku sprzed np. 15 lat

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE