- Reklama -
wtorek, 26 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzepisy kulinarne w sieci - legalne czy nielegalne?

    Przepisy kulinarne w sieci – legalne czy nielegalne?

    Autorski przepis kulinarny? Sprawa jest prosta

    Niezależnie od tego czy przepis kulinarny jest dobry czy nie, każdy z nich podlega tej samej regulacji prawnej. Od razu dodajmy, że sprawa jest prosta gdy sam jesteś autorem przepisu i nie korzystałeś z pomocy innego kucharza, bez jego wiedzy. W takim przypadku jako autor dzieła (tak, przepis kulinarny jest dziełem w rozumieniu Prawa autorskiego), możesz w pełni dysponować swoim tworem. Możesz więc go umieszczać w sieci bez żadnych przeszkód, możesz pozwalać na jego kopiowanie (zarówno odpłatne jak i darmowe), możesz też sprzedawać go za określoną cenę. W takim przypadku istnieje jedna zasada – jesteś autorem, więc Ty decydujesz co zrobić i jak wykorzystać swój przepis.

    Korzystanie z cudzej pomysłowości

    Jeśli decydujesz się na skorzystanie z cudzego przepisu, a tak robi najwięcej internautów, to tutaj też nie będzie większego problemu. W zdecydowanej większości przypadków możesz to zrobić za darmo, a jeśli nawet trzeba będzie zapłacić, to dosyć niewielką cenę. Pamiętaj jednak, że bez wyraźnego pozwolenia autora przepisu nie wolno Ci go dalej rozpowszechniać, szczególnie jeśli miałbyś na tym zarobić chociażby symboliczną złotówkę. Zanim skopiujesz przepis na swój blog czy stronę internetową, sprawdź czy możesz w ogóle to zrobić. Autor powinien zamieścić na swojej stronie informację o tym czy pozwala na rozpowszechnianie swojego dzieła, jeśli jednak nie znajdziesz takiego zapisu i nie będziesz mógł skontaktować się z twórca przepisu, nie wolno Ci rozpowszechniać tak pozyskanego przepisu.

    Dobrze, jednak część osób stwierdzi, że istnieje sposób na legalne kopiowanie cudzych treści. Wystarczy bowiem cały tekst objąć w cudzysłów i po kłopocie. Niestety takie działanie również jest niezgodne z prawem, nawet jeśli podasz autora przepisu kulinarnego pod takim cytatem. Prawo wykorzystywania cudzych utworów poprzez cytat podlega ograniczeniom, nie możesz więc przekopiować całego przepisu wraz z podaniem jego autora bez jakikolwiek zmiany. Innymi słowy cytowanie polega na wykorzystywaniu cudzych słów w dosyć ograniczonej ilości. Możesz więc skopiować listę składników, jednak sposób przyrządzenia potrawy powinieneś opisać własnymi słowami – w takim przypadku też musisz podać autora przepisu. Co więcej, cytowanie musi odbywać się w uzasadnionym przypadku, a kopiowanie cudzego przepisu na swoja stronę czy bloga trudno rozsądnie uargumentować. Jedyne co Ci pozostaje to albo zgoda autora na wykorzystywanie jego dzieła (odpłatnie lub za darmo) albo wklejenie linku do oryginalnej strony, na której znajduje się Twój ulubiony przepis. 

    Odpowiedzialność 

    Co jednak jeśli nie zechcesz dostosować się do powyższych reguł? Czy grozi Ci jakakolwiek odpowiedzialność? Niestety tak, choć wiele zależy od autora przepisu. Jeśli nie zechce ścigać Cię za plagiat, możesz spać spokojnie – tego jednak nigdy do końca nie wiadomo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, autor którego dzieło zostało nielegalnie rozpowszechnione i wykorzystanie może domagać się nie tylko zaprzestania takich działań od sprawcy, ale także stosownego odszkodowania – jego wysokość jest ustalana indywidualnie. Jeśli pomiędzy kopiującym przepis a jego prawdziwym twórcą nie dojdzie do porozumienia, sprawa może trafić nawet do sądu, a tam oprócz odszkodowania dojdą koszty sądowe.

    Zanim skopiujesz cudzy przepis, zastanów się czy w ogóle Ci się to opłaca – dobra potrawa może okazać się bardzo droga i nie warta zachodu. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE