Uproszczenia dla pacjenta
Uproszczeniu ma ulec sposób potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez pacjentów. Osoba, która będzie chciała zarejestrować się do lekarza będzie musiała podać jedynie numer PESEL i okazać dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport, czy też prawo jazdy. Osoby poniżej 18 roku życia będą mogły pokazać legitymację szkolną. W przypadku dzieci do 3 miesiąca życia można będzie posługiwać się numerem PESEL rodzica. Nie będzie więc konieczne okazywanie dotychczasowych dowodów ubezpieczeń. Pracownik przychodni będzie mógł bowiem sprawdzić prawo pacjenta do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych elektronicznie w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. W sytuacji, gdy przychodnia nie będzie miała dostępu do Internetu, lub też z innych przyczyn nie będzie można sprawdzić danych w wykazie, wówczas będzie można oczywiście przedstawić druk ZUS, RMUA lub legitymację emeryta lub rencisty. Jeżeli pacjent nie będzie posiadał przy sobie żadnego z tych dokumentów będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie, że jest ubezpieczony i przysługuje mu prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
Za osoby małoletnie takie oświadczenie składać będzie ich opiekun faktyczny lub prawny. W przypadku, gdy taka osoba złoży fałszywe oświadczenie, czyli okaże się, że nie jest ubezpieczona, wówczas NFZ obciąży ją kosztami udzielonego świadczenia. Jeżeli pacjent nie będzie mógł złożyć takiego oświadczenia z uwagi na nagły przypadek lub stan zdrowia, wówczas będzie miał możliwość zrobić to później.
NFZ przejmie ryzyko ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej
Projekt przewiduje, że w przypadku gdy przychodnia lub szpital udzieli świadczenia pacjentowi, którego prawo do usługi zostało potwierdzone ale okaże się jednak, iż nie był on ubezpieczony, wówczas NFZ nie będzie mógł odmówić rozliczenia. Wprowadzone mają być też rozwiązania umożliwiające Funduszowi szybkie odzyskiwanie kosztów świadczeń udzielonych osobom nieuprawnionym w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Nowa jakość Centralnego Wykazu Ubezpieczonych
Zgodnie z projektem zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia będzie mógł dokonać każdy z rodziców, o ile jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Dziecko utraci prawo do świadczeń z tytułu bycia ubezpieczonym tylko w przypadku, gdy obydwoje rodziców straci prawo do tych świadczeń. W sytuacji, gdy rodzice nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub nie są osobami uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej, wówczas zgłoszenia będą mogli dokonać dziadkowie. Jeżeli rodzice są ubezpieczeni w innym kraju Unii Europejskiej koszty świadczeń udzielanych dzieciom, powinien ponosić ten właśnie kraj. Z kolei pacjent, któremu wygaśnie prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie podlegał wyrejestrowaniu z tego tytułu wraz z członkami rodziny. Taka osoba będzie musiała powiadomić właściwy podmiot o takiej okoliczności. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie zakresu informacji, które mają być zawarte w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. W wykazie tym będą również widniały dane na temat osób, które mimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zachowują prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ, tj. osób w okresie pobierania zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty. Dotyczy to także korzystających z bezpłatnego urlopu, które tracą prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego po 30 dniach od dnia rozpoczęcia urlopu.