- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRecykling pojazdu wycofanego z eksploatacji

    Recykling pojazdu wycofanego z eksploatacji

    Zbieranie i demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji
    Pojazdem wycofanym z eksploatacji w rozumieniu ustawy, jest pojazd stanowiący odpad w rozumieniu przepisów o odpadach.
    Zbieranie pojazdów wycofanych z eksploatacji mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący punkty zbierania pojazdów i przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu. Demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może być prowadzony wyłącznie w stacjach demontażu.

    Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Gliwicach z dnia 15 września 2010 r. o sygn. akt. II SA/Gl 346/10, stanowi, że: „Demontaż pojazdu przez właściciela i przekazanie części do składnicy złomu, nie wyczerpuje przesłanek ustawowych.” Sprzeczny z przepisami prawa jest demontaż pojazdu, który nie jest wykonany przez przedsiębiorcę prowadzącego punkt zbierania pojazdów lub przedsiębiorcę prowadzącego stacje demontażu.

    Stacja demontażowa
    Stacją demontażową jest zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż obejmujący następujące czynności:
    a) usunięcie z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów,
    b) wymontowanie z pojazdów wycofanych z eksploatacji przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia,
    c) wymontowanie z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów nadających się do odzysku lub recyklingu.


    Obowiązki właściciela pojazdu
    Zgodnie z art. 18 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji przekazuje go wyłącznie do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów.


    Właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji lub upoważniona przez niego osoba, przekazując pojazd do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, jest obowiązany okazać:
    1) dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
    2) dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu, jeżeli była wydana, lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym;
    3) dokument potwierdzający własność w przypadku właściciela pojazdu innego niż wpisany w dowodzie rejestracyjnym.

    Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
    Właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji jest obowiązany w terminie 30 dni od dnia otrzymania zaświadczenia o demontażu pojazdu lub zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE