Informacja o wolnych stanowiskach służbowych – w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej będzie podawana do publicznej wiadomości przez Szefa Służby Celnej. Natomiast w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego informacja ta będzie podawana przez dyrektora izby celnej. Informację należy zamieścić w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz na stronie intranetowej tego urzędu – w przypadku informacji o wolnym stanowisku dyrektora izby celnej lub siedzibach izb celnych oraz na stronach intranetowych tych izb – w przypadku informacji o wolnym stanowisku zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
Informacja będzie zawierać:
1) stanowisko służbowe, na ktaóre jest prowadzona rekrutacja, wraz z określeniem jednostki organizacyjnej, do której jest prowadzona;
2) zakres zadań wykonywanych na stanowisku służbowym, na które jest prowadzona rekrutacja;
3) kryteria wymagane na stanowisku, na które jest prowadzona rekrutacja
4) wykaz dokumentów, które należy złożyć, oraz termin i miejsce ich składania.
Termin składania dokumentów wymienionych w informacji nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia informacji.
W rekrutacji zastosowane będą testy wiedzy opracowane dla stanowiska, na które jest prowadzona rekrutacja, test badający zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi, zawierający kryteria dokonywania oceny badanych zdolności i predyspozycji oraz jednolite formularze dokumentujące przebieg rekrutacji. Testy i formularze, będą opracowywane przez 6-osobowy centralny zespół do spraw rekrutacji, powoływany przez Szefa Służby Celnej na okres trzech lat spośród osób, których wiedza i doświadczenie zawodowe oraz autorytet dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań. Natomiast wyboru testu badającego zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi, dokonuje centralny zespół do spraw rekrutacji. Testy musi zatwierdzić Szef Służby Celnej.
Rekrutację będzie przeprowadzać 4-osobowy zespół powoływany przez Szefa Służby Celnej – w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej oraz dyrektora izby celnej – w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika urzędu celnego i jego zastępcy. Zadaniem tego zespołu będzie analiza – pod względem formalnym dokumentów. Następnie – w przypadku zakwalifikowania kandydata do testu wiedzy zespół zawiadomi go w formie pisemnej o terminie i miejscu przeprowadzenia tego testu. Test wiedzy obejmować będzie wybrane zagadnienia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego, prawa celnego i podatkowego, prawa karnego skarbowego, finansów publicznych, funkcjonowania Służby Celnej oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych. Test wiedzy trwa 40 minut i zawiera 100 pytań jednokrotnego wyboru. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt. Warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji jest uzyskanie z testu wiedzy co najmniej 75 punktów.
Zdolności organizatorskie oraz predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi badane będą za pomocą pisemnego testu. Z testu kandydat może uzyskać wynik: poniżej przeciętny, przeciętny oraz ponadprzeciętny. Kandydat, który uzyskał z testu wynik ponadprzeciętny będzie dopuszczany do rozmowy kwalifikacyjnej. Wynik testu zachowuje ważność przez rok od dnia jego przeprowadzenia i w przypadku uzyskania wyniku ponadprzeciętnego funkcjonariusz celny przystępujący do kolejnej rekrutacji nie przystępuje do testu w okresie roku od dnia jego przeprowadzenia.
Z kolei podczas rozmowy kwalifikacyjnej dokonywana jest ocena kompetencji komunikowania się, podejmowania decyzji oraz odporności na stres. Oceny kompetencji dokonuje się za pomocą pytań, w tym pytań sytuacyjnych oraz tekstu i pytań do tekstu. Oceny kompetencji dokonane zostaną z zastosowaniem następującej skali punktów od 0 do 4 (0 – brak kompetencji, 4 – bardzo wysoki poziom kompetencji). Oceny kompetencji będzie dokonywać każdy z członków zespołu. Wynik oceny kompetencji stanowi suma punktów przyznanych przez poszczególnych członków zespołu.
W wyniku rekrutacji wyłonionych zostanie nie więcej niż trzech kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z oceny kompetencji dokonanej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W sytuacji uzyskania przez kandydatów równej liczby punktów z oceny, o wyłonieniu kandydata lub kandydatów zadecyduje wynik testu wiedzy. Następnie listę wyłonionych kandydatów wraz z wynikami poszczególnych etapów rekrutacji zespół przekaże odpowiednio Szefowi Służby Celnej, dyrektorowi izby celnej lub naczelnikowi urzędu celnego.