Umowa na piśmie
Umowę o prace remontowe najlepiej zawrzeć na piśmie. W ten sposób można uniknąć ewentualnych nieporozumień i możliwych kłopotów w przyszłości. Nie należy zapominać, że wszelkie zmiany tej umowy również powinny być spisane i podpisane przez strony umowy. W samej umowie powinien także widnieć zapis o dokonywaniu zmian i ich ważności tylko w formie pisemnej. Przedmiotowa umowa musi oczywiście dokładnie określać strony umowy oraz osoby uprawnione do ich reprezentacji.
Ważny jest rodzaj umowy
Należy pamiętać, że umowa o roboty remontowe powinna być umową konkretnego efektu, a nie tylko umową starannego działania. Najlepszą w tym przypadku jest więc umowa o dzieło a w przypadku większych prac remontowych wymagających pozwolenia – umowa o roboty budowlane. Umowa zlecenia, która jest umową o staranne działanie może się nie sprawdzić w takiej sytuacji. Umowa może być zatytułowana dowolnie np. umowa o prace remontowe ale w postanowieniach końcowych należy wpisać odesłanie do przepisów Kodeksu cywilnego i konkretnej umowy, czy to umowy o roboty budowlane (art. 647-658), czy to umowy o dzieło (art. 627-646).
Zakres robót
Przedmiotowa umowa powinna przede wszystkim zawierać jasno sprecyzowany zakres robót. Trzeba więc określić, czy prace remontowe mają być wykonywane kompleksowo, czy np. częściami. Należy również wskazać, czy wykonawca będzie wykonywał je sam, czy też może będzie korzystał z podwykonawców, a w takim przypadku, kto ostatecznie będzie odpowiedzialny za końcowy wynik remontu. Dobrze jest także szczegółowo opisać jaki ma być oczekiwany efekt prac, standard wykończenia, czy jakość użytych materiałów. Koniecznie trzeba ustalić, kto ma dostarczać materiały – czy ma to robić osoba, która zleca remont, czy też wykonawca.
Harmonogram prac i terminy
Niezwykle ważnym elementem każdej takiej umowy o roboty remontowe jest ustalenie szczegółowego harmonogramu prac. Należy więc wskazać termin rozpoczęcia remontu oraz ostateczny termin jego wykonania. Jeżeli remont odbywa się etapami warto pamiętać, aby nie odbierać kolejnych etapów prac z usterkami, z uwagi na fakt, że często później jest bardzo trudno wyegzekwować ich usunięcie. Lepiej więc spisać takie wady, wyznaczyć termin ich usunięcia oraz kolejny termin zakończenia remontu. Aby uniknąć ewentualnych sporów najlepiej od razu w umowie wpisać kary za niedotrzymanie terminów, wady, naprawy, czy odstąpienie od umowy, czyli tzw. kary umowne. Warto też określić wysokość tych kar. Może to być ściśle ustalona kwota, czy też określony procent wynagrodzenia umownego za np. każdy dzień uchybienia terminowi. Pozwoli to uniknąć konieczności udowadniania niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz szkody będącej normalnym następstwem tego niewykonania.
Sprawy finansowe
Oczywiście w każdej takiej umowie powinna być ustalona cena za wykonanie remontu. Może być ona określona albo ryczałtowo albo kosztorysowo. Ryczałt jest niezmienny i ustalony ostatecznie. Z kolei cena kosztorysowa zależy od rodzaju i zakresu już wykonanych robót. W umowie powinny się również znaleźć ustalenia co do sposobu rozliczeń finansowych. Generalnie lepiej unikać płacenia wykonawcy z góry. Lepszym rozwiązaniem są płatności ratalne, za wykonanie konkretnych prac lub dokończenie poszczególnych etapów prac.
Rękojmia i gwarancja
W sytuacji, gdy umowa nie zawiera ustaleń w kwestii rękojmi, wówczas obowiązuje roczna rękojmia, liczona od daty odbioru robót. Strony oczywiście mogą ten okres umownie przedłużyć. Umowa może także przewidywać gwarancję, czyli zapewnienie wykonawcy co do jakości wykonanych robót i ich niewadliwości. W przypadku braku takich ustaleń, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.