- Reklama -
czwartek, 3 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRenta wdowia czeka na podpis Prezydenta

    Renta wdowia czeka na podpis Prezydenta

    Renta wdowia to pomoc adresowana do osób starszych, które swoich małżonków. Gdy Prezydent podpisze ustawę, będą mogły liczyć na finansowe wsparcie.

    Renta wdowia przyjęta przez Senat

    Renta wdowia na ostatniej prostej! W dniu 31 lipca Senat przyjął bez poprawek ustawę, która wprowadza nowe świadczenie dla seniorów. Ustawa ta zakłada, że możliwe będzie pobieranie łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy). Głównym celem nowych przepisów ma być więc ochrona przed pogorszeniem sytuacji materialnej osób starszych po śmierci małżonka.

    Zmiany od 2025 roku

    Ustawa, jeżeli podpisze ją Prezydent, wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Jak wskazano, rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.

    Renta wdowia w liczbach

    Ustawa zakłada wypłatę świadczenia:

    • od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc.,
    • od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.

    W takim przypadku skutki finansowe wejścia w życie rozwiązań wynosiłyby:

    • w 2025 roku – od 3,2 mld do 4,2 mld zł,
    • w 2026 roku – od 6,7 mld do 9 mld zł,
    • w 2027 roku – od 11,9 mld do 15,8 mld zł

    – w zależności od tego, czy z uprawnienia skorzystałoby 75 proc. czy 100 proc. jego potencjalnych beneficjentów.

    Co ważne, limit sumy świadczeń ma wynieść trzykrotność minimalnej emerytury. Szacunkowa liczba beneficjentów projektu wynosi ok. 2 mln osób.

    Rząd zapowiada weryfikację założeń

    Jak podano w komunikacie, w 2028 roku Rada Ministrów dokona weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, by móc ocenić możliwość i zasadności jego podwyższenia – maksymalnie do poziomu 50 proc. Weryfikacja uwzględniać będzie, na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, sytuację dochodową grup osób uprawnionych na mocy niniejszej ustawy do wypłaty świadczeń w zbiegu. Planowana weryfikacja wydaje się konieczna w uwagi na fakt, że renta wdowia wpisuje się w pakiet instrumentów polityki społecznej, który ma przeciwdziałać zubożeniu gospodarstw emerytów i rencistów wskutek śmierci małżonka, oraz być rozpatrywane w szerszym kontekście sytuacji społeczno-ekonomicznej osób starszych.

    Na koniec warto podkreślić, że projekt przyjętej ustawy powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, a podpisało się pod nim ponad 200 tys. obywateli. W ustawie znalazły się także zarekomendowane w stanowisku rządu zmiany. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE