Umowa o pracę jest jednym ze sposobów nawiązywania stosunku pracy. Czynność prawna polegająca na złożeniu zgodnych oświadczeń woli przez pracownika i pracodawcę, w których pracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego określonym, a pracodawca do zapłaty umówionego wynagrodzenia. Rozwiązanie umowy o pracę tak jak jej zawiązanie również posiada parę rodzajów. Zgodnie z treścią art. 30 Kodeksu Pracy, umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Jeżeli mówimy o umowie na czas nieokreślony, to wypowiedzenie może trwać:
a. dwa tygodnie, – jeżeli byłeś zatrudniony krócej niż sześć miesięcy
b. miesiąc – przy zatrudnieniu trwającym min. sześć miesięcy, ale mniej niż trzy lata,
c. trzy miesiące – w przypadku stażu pracy o długości, co najmniej trzech lat.
Przy umowach zawartych na czas nieokreślony wypowiedzenie musi zawierać przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie, pouczenie o prawie pracownika do odwołania się do sądu pracy. Istnieje także możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z Twojej winy. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Jeśli umowa została z Tobą zawarta na okres próbny, to wypowiedzenie może trwać:
a. trzy dni robocze – dla umów zawartych na okres krótszy niż dwa tygodnie,
b. tydzień, – gdy umowa obejmuje okres, co najmniej dwóch tygodni, lecz krótszy niż trzy miesiące;
c. dwa tygodnie – dla umów zawartych na okres trzech miesięcy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.