Znowelizowane przepisy Prawa Federalnego „O statusie prawnym cudzoziemców w Federacji Rosyjskiej” wprowadziły tzw. Klasyfikację Wysokowykwalifikowanych Specjalistów (inaczej HQS). Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów[1a] wysokowykwalifikowanym specjalistą jest obywatel innego państwa lub osoba nieposiadająca żadnego obywatelstwa, legitymująca się właściwym doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami oraz osiągnięciami w określonej dziedzinie i, zgodnie z postanowieniami umowy o pracę, uzyskująca dochód roczny nie mniejszy niż dwa miliony rubli, tj. około 65 tysięcy dolarów. „W stosunku do osób spełniających powyższe kryteria wydłużony został do 3 lat okres ważności wizy, i to nie tylko dla samego cudzoziemca, ale też jego rodziny,”- wyjaśnia Małgorzata Grzelak, Radca Prawny, Partner Europejski w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak Sp. k. „To istotna zmiana, ponieważ co do zasady obcokrajowcy zatrudnieni na terenie Federacji Rosyjskiej są zobowiązani do uzyskiwania nowej wizy co roku. W wyniku zmian osoby kwalifikujące się jako HQS zapłacą też niższy podatek dochodowy od osób fizycznych – w wysokości 13 procent.”
Na liście wprowadzonych nowelizacją uproszczeń proceduralnych, mających na celu zwiększenie liczby pracujących w Rosji specjalistów o wysokich kwalifikacjach, znalazło się także zniesienie wobec nich ograniczeń rocznej kwoty imigracyjnej. „Warto pamiętać, że wprowadzone zmiany dotyczą tylko obcokrajowców zatrudnionych bezpośrednio przez rosyjskie podmioty,” – podkreśla Małgorzata Grzelak. „Nie skorzystają więc z nich osoby oddelegowane do firm rosyjskich, ale pozostające w stosunku pracy z firmą polską.”
Zgodnie z przepisami prawa rosyjskiego cudzoziemiec nie przedstawia dokumentów poświadczających jego kwalifikacje organom właściwym do spraw imigrantów. Przyjęto bowiem zasadę, że pracodawca sam ocenia kwalifikacje pracownika. Z tego powodu należy przyjąć, że w praktyce wyrazem oceny posiadania wysokich kwalifikacji jest odpowiedniej wysokości wynagrodzenie.
„Z pewnością powyższe zmiany to element zachęcający do podejmowania pracy na terenie Rosji przez osoby o wysokich kwalifikacjach,” – dodaje Małgorzata Grzelak. „Choć warto zauważyć, że odmiennie od większości analogicznych regulacji ułatwiających zatrudnianie zagranicznych specjalistów na terenie Unii Europejskiej, w prawie rosyjskim bezpośrednim kryterium skorzystania z tych preferencji są odpowiednio wysokie zarobki, a nie wysokie kwalifikacje. Tych ostatnich nie trzeba wykazywać przed żadnym organem ds. imigrantów. Weryfikuje je jedynie pracodawca.”
***
Kancelaria Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k. jest częścią międzynarodowej firmy prawniczej Squire, Sanders & Dempsey. W Polsce firma jest obecna od 2005 roku. Obsługuje klientów korporacyjnych w zakresie prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa bankowego i finansowego, prawa telekomunikacyjnego, prawa podatkowego, prawa nieruchomości, prawa procesowego oraz fuzji i przejęć. W minionym roku obsługiwała m.in. jedną z najgłośniejszych transakcji na rynku spożywczym – sprzedaż Wedla japońskiej grupie Lotte.
———————————————————————————————–
[1] Art. 13.2 Prawa Federalnego Nr 115-FZ (Prawo Federalne Nr 115-FZ z dnia 25 lipca 2002 roku „O statusie prawnym cudzoziemców w Federacji Rosyjskiej”)