Kiedy decyzja o pozwoleniu na budowę staje się ostateczna?
Jak zostało wskazane, roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, że nie można rozpocząć robót budowlanych już w dniu wydania decyzji. Należy z tym poczekać do dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna – czyli po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji. Termin ten nie jest liczony od dnia wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, ale od odebrania jej przez wszystkie strony biorące udział w tym postępowaniu.
Przykład:
Jan Kowalski z żoną – Małgorzatą Kowalską złożyli wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja została wydana w dniu 1 lutego 2014 r. W postępowaniu o wydanie tego pozwolenia brał udział również sąsiad – Michał Nowak. Małżonkowie odebrali ww. decyzję w dniu 5 lutego 2014 r. Sąsiad przebywał w tym czasie w szpitalu – przesyłka została dwukrotnie awizowana – ostatecznie odebrał ją w dniu 1 marca 2014 roku. W tej sytuacji 14-dniowy termin będzie liczony dopiero od dnia 1 marca 2014 r.
Zanim inwestor rozpocznie budowę – warto upewnić się, czy decyzja została prawidłowo doręczona wszystkim stronom, które brały udział w przedmiotowym postępowaniu. Rozpoczęcie budowy przed dniem, w którym decyzja stała się ostateczna naraża inwestora na zarzut popełnienia samowoli budowlanej, co niewątpliwie skomplikuje sytuację prawną inwestycji.
Rozpoczęcie budowy
Zgodnie z art. 41 ustawy – Prawo budowlane, rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.