Spis treści
ZUS wypłaca nowe świadczenia dla rodziców
W czwartek 28 listopada br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Oznacza to, że blisko 270 mln zł trafi niebawem na konta rodziców.
Program Aktywny Rodzic to kompleksowa reforma systemu wsparcia rodziców dzieci w wieku do lat 3. Wprowadza 3 rodzaje świadczeń. Są to:
- „aktywni rodzice w pracy”,
- „aktywnie w żłobku” oraz
- „aktywnie w domu”.
Reforma jest spójna z programem Aktywny Maluch.
Każdy rodzic, który wychowuje dziecko w wieku 12 -35 miesięcy, może otrzymać jedno wsparcie w zależności od własnego wyboru czy sytuacji zawodowej, na każde dziecko, co do zasady w wieku 12 – 35 miesięcy. Żadne ze świadczeń nie będzie uzależnione od warunku kryterium dochodowego. Natomiast w przypadku świadczenia „aktywni rodzice w pracy” weryfikowany będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.
Wniosek
Obsługą wniosków oraz przyznawaniem świadczeń w ramach nowego programu Aktywny rodzic zajmuje się ZUS. Wnioski składa się tak samo, jak w przypadku m.in. programu Rodzina 800+.
Wniosek można zatem złożyć online za pośrednictwem następujących kanałów:
- portal PUE ZUS lub aplikacja mobilna mZUS,
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
- bankowość elektroniczna.
Pieniądze trafią na wskazany numer konta w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Ile kosztuje program Aktywny Rodzic?
Świadczenia dla rodziców z programu Aktywny rodzic oraz koszt obsługi tych świadczeń przez ZUS finansuje budżet państwa oraz Funduszu Pracy. Szacuje się, że w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (2025 r.) wydatki na jej realizację wyniosą 8,975 mld zł. Koszty obsługi powyższych świadczeń oraz ich wypłaty wyniosą 0,4% kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń „aktywny rodzic”.