- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrzecznictwoRozpoznawanie odwołań od orzeczeń Krajowego Sądu Dyscyplinarnego Izby Architektów RP

    Rozpoznawanie odwołań od orzeczeń Krajowego Sądu Dyscyplinarnego Izby Architektów RP

    Powyższy przepis stał się przedmiotem sporu, który ostatecznie rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny. Cała sprawa polegała na tym, że skarżący podnosił niekonstytucyjność omawianego artykułu. Miał on być rzekomo niezgodny z art. 45 ust. Konstytucji RP. Dla przypomnienia przytoczony przepis wskazuje, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Zdaniem skarżącego sprawy o charakterze dyscyplinarnym, niezależnie od kategorii zawodu, którego dotyczą, powinny być rozpatrywane przez sądy karne, a nie jak wynika z ustawy przez sądy cywilne. Dodatkowo odniesiona została niekonstytucyjność art. 45 ust. 5 ustawy, która to stwierdza, że do rozpoznania odwołania stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o apelacji. Od orzeczeń sądu apelacyjnego kasacja nie przysługuje. Wg skarżącego w sprawach dyscyplinarnych powinny znaleźć zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania karnego, tak aby obwiniony miał prawo do obrony.

    Trybunał Konstytucyjny orzekł ostatecznie, że skarżone przepisy ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów są całkowicie zgodne z Konstytucją. Tym samym ich moc została utrzymana i znajdują one dalsze zastosowanie w praktyce. W wyroku z dnia 29 stycznia 2013 r. (sygn. akt SK 28/11), TK wyraźnie wskazał, iż zgodne z Konstytucją są przepisy przewidujące, że sądem właściwym do rozpoznawania odwołań od orzeczeń organów dyscyplinarnych dla architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów jest sąd apelacyjny – sąd pracy i ubezpieczeń społecznych, który w postępowaniu odwoławczym stosuje przepisy kodeksu postępowania cywilnego o apelacji. Trybunał wskazał, że z art. 45 ust. 1 Konstytucji wynika prawo do sądowej kontroli prawidłowości postępowania dyscyplinarnego, która powinna umożliwiać uchylenie wadliwego orzeczenia. W postępowaniu kontrolnym prawo do sądu jest ściśle związane z prawem obwinionego do obrony (art. 42 ust. 2 konstytucji). Z obu norm konstytucyjnych wynika konieczność zagwarantowania obwinionemu możliwości skutecznego powoływania się na nieprawidłowości, do których mogło dojść w trakcie postępowania dyscyplinarnego. Natomiast konstytucja nie przesądza, aby sądowa kontrola postępowań dyscyplinarnych musiała być sprawowana przez określony sąd lub w określonej procedurze.

    Trybunał podkreślił także, że zastosowanie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o apelacji zapewnia obwinionemu architektowi, inżynierowi budownictwa oraz urbaniście prawo do rzeczywistej i efektywnej sądowej kontroli orzeczeń organów dyscyplinarnych. W postępowaniu apelacyjnym obwiniony ma znaczną swobodę w przedstawianiu zarzutów i może powoływać się na wszelkie powody zaskarżenia, które uważa za odpowiednie. Model apelacji cywilnej pozwala nie tylko na kontrolę prawidłowości postępowania dyscyplinarnego, ale również przyjętych w tym postępowaniu ustaleń faktycznych, a także na powoływanie nowych faktów i dowodów. Jest to tzw. apelacja pełna.

    Odnosząc się do zarzutu naruszenia prawa do obrony Trybunał stwierdził, że w cywilnym postępowaniu apelacyjnym obwiniony może skutecznie bronić swoich praw. Może on składać zeznania, wnioskować o powołanie świadków oraz o opinię biegłych. W postępowaniu apelacyjnym sąd uprawniony jest do oceny, czy zarzucony obwinionemu czyn został udowodniony, co jest skutkiem obowiązywania zasady domniemania niewinności. Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że zarówno w postępowaniu dyscyplinarnym jak i sądowym postępowaniu kontrolnym obwiniony może ustanowić obrońcę z wyboru lub wnioskować o wyznaczenie obrońcy z urzędu. Powyższy wyrok jest ostateczny.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE