- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRPO pyta Polska Press o zakaz pisania o WOŚP

    RPO pyta Polska Press o zakaz pisania o WOŚP

    RPO pyta o media Polska Press

    Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony informacjami dotyczącymi mediów należących do Polska Press. Z sygnałów, które docierają do RPO wynika, że w gazetach należących do Polska Press występuje zjawisko zwalniania dziennikarzy z pracy w związku z treścią przygotowanych przez nich artykułów. Dodatkowo istnieje podejrzenie, że dziennikarze otrzymali zakaz „informowania o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy". Analizując wniosek, RPO miał również dotrzeć do informacji prasowych o dziennikarzu, który po publikacji felietonu dotyczącego usług oferowanych przez InPost oraz Pocztę Polską otrzymał od członka zarządu Polska Press Sp. z o.o. zwolnienie dyscyplinarne w trybie natychmiastowym.Przyczyną zwolnienia miał być jego felieton, w którym sugerował, że firma InPost oferuje usługi lepsze niż Poczta Polska. Ostatecznie zwolnienie zostało cofnięte, zaś dziennikarzowi zaproponowano inną umowę, z której wynikało m. in., że nie będzie mógł publikować na łamach dziennika (miał odpowiadać tylko za biznesowe dodatki specjalne).


    Interwencja RPO

    Z uwagi na powyższe informacje  sugerujące naruszanie wolności słowa w aspekcie wolności działalności dziennikarskiej ,RPO zwrócił się do prezesa Polska Press o odniesienie się do powyższych twierdzeń, między innymi tych odnoszących się do wytycznych, z których wynikało, że dziennikarze powinni się ograniczyć, a najlepiej całkowicie się powstrzymać, od pisania o WOŚP. RPO pyta także, czy wskazany dziennikarz otrzymał zwolnienie dyscyplinarne, jeśli tak to z jakiej przyczyny i czy faktycznie zaproponowano mu umowę z innym zakresem obowiązków i czy wpływ na nowe warunki miał jego felieton.

    Wolność słowa w Konstytucji RP

    Wolność słowa jest jedną z podstawowych wartości konstytucyjnych, wyrażoną w art 54 Konstytucji. Artykuł 54 gwarantuje trzy odrębne choć powiązane ze sobą wolności: wolność wyrażania swoich poglądów, wolność pozyskiwania informacji oraz wolność rozpowszechniania informacji. Poprzez rozpowszechnianie informacji należy rozumieć udostępnianie zebranych danych osobom trzecim (indywidualnie wybranym) lub upowszechnianie ich (czyli podawanie do wiadomości publicznej, np. poprzez środki społecznego przekazu). Potwierdza to konstytucyjną zasadę wolności prasy zawartą w art. 14.

    Podstawa prawna:

    Art 54 Konstytucji RP (Dz.U.1997.78.483)

    Źródło:

    Oficjalna strona RPO.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE