- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneRyzyko związane z uiszczeniem opłaty od apelacji w placówce nie będącej bankiem

    Ryzyko związane z uiszczeniem opłaty od apelacji w placówce nie będącej bankiem

    W jaki sposób można uiścić opłatę od apelacji?

    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia z dnia 31 stycznia 2006 r.
    w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych, opłaty sądowe w sprawach cywilnych można uiszczać:

    • w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu,
    • w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kasie sądu,
    • w formie znaków o odpowiedniej wartości wykonanych według ustalonego wzoru, przy czym warto pamiętać, że maksymalna wysokość opłaty sądowej, jaką można uiścić przy pomocy znaków opłaty sądowej wynosi 1.500 zł.

    Numery rachunków bieżących dochodów sądów Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia i aktualizuje na swojej stronie internetowej pod adresem www.ms.gov.pl. Numer rachunku bieżącego dochodów sądu udostępnia się także na tablicy ogłoszeń w budynku sądowym. Na stronach sądów również można znaleźć informację co do numeru konta bankowego, na który należy wpłacić opłatę od apelacji.

    Pamiętaj, że jeżeli opłata od apelacji została uiszczona na rachunek bieżących dochodów właściwego sądu przed wniesieniem pisma do sądu, należy do tego pisma dołączyć oryginał lub kopię dowodu wniesienia należnej opłaty. W tytule przelewu należy podać: oznaczenie stron, sygnaturę sprawy oraz wskazać, ze jest to opłata od apelacji, np.: Opłata od apelacji w sprawie z powództwa J. Nowak przeciwko J. Kowalski (sygn. akt 1/123/1)

    Jeżeli do apelacji dołączać dowód wniesienia opłaty sądowej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, to na wydruku tym – należy zamieścić dodatkowo potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę za wnoszone pismo.

    Czy mogę wpłacić opłatę od apelacji w placówce nie będącej bankiem?

    No cóż – nikt nie broni wpłacenia opłaty od apelacji w placówce nie będącej bankiem, jednak co tu dużo ukrywać najbezpieczniej oczywiście jest wpłacić opłatę sądową od apelacji w banku, bądź bezpośrednio w kasie sądu lub za pomocą znaków sądowych. W postanowieniu z dnia 13 lutego 2015 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie (sygn. akt I ACz 18/15) uznał, że strona, która uiszcza opłatę sądową za pośrednictwem placówki nie będącej bankiem musi liczyć się z ryzykiem, że przelane środki zostaną uznane na rachunku sądu już po zakreślonym terminie do usunięcia braków, a sąd odrzuci jej apelację. W przedmiotowej sprawie, Sąd Okręgowy w Krośnie odrzucił apelację strony pozwanej, wskazując w uzasadnieniu, że tygodniowy termin do opłacenia apelacji upływał w dniu 28 października 2014r. – stosownie do treści przepisu art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zatem skoro wymagana opłata została uiszczona po terminie, tj. w dniu 29 października 2014r., apelacja pozwanego podlegała odrzuceniu na podstawie art. 370 k.p.c. Pozwany złożył na powyższe postanowienie zażalenie, domagając się jego uchylenia i nadanie sprawie dalszego biegu. W zażaleniu, pozwany podniósł w szczególności, że opłata od apelacji została uiszczona zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w postępowaniu cywilnym, a dowód uiszczenia opłaty od apelacji został przesłany do Sądu Okręgowego wraz z pismem z dnia 29.10.2014r. Pozwany na poparcie swojego stanowiska przytoczył uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2011r. (sygn. akt III CZP 115/10), zgodnie z którą „nie jest konieczny wpływ opłaty sądowej na rachunek bankowy sądu w dniu wniesienia opłaty”.

    Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił zażalenie wskazując, że w orzecznictwie sądowym „ugruntowane jest zapatrywanie, iż dniem dokonania opłaty sądowej, uiszczanej za pośrednictwem podmiotu niebędącego bankiem i w wykonaniu umowy z tym podmiotem, nie jest dzień powierzenia temu podmiotowi funduszy niezbędnych do uiszczenia opłaty sądowej. W takiej sytuacji decydujące znaczenie ma data uznania rachunku bankowego prowadzonego przez bank dla właściwego sądu (Pr. Bankowe 2005/10/9). Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 września 2008r. (V CZ 54/08, OSNC-ZD 2009/4/91) stwierdzając, że jeżeli opłaty zostają wnoszone za pośrednictwem instytucji lub osób zajmujących się działalnością polegającą na transferze pieniędzy (parabanki, pośrednicy, instytucje doręczeniowe) strona, która posługuje się podmiotem pośredniczącym między nią a bankiem prowadzącym rachunek bankowy sądu, ponosi ryzyko korzystania z usług pośrednika. Dlatego też dniem uiszczenia opłaty sądowej wniesionej w wykonaniu umowy zawartej z takim pośrednikiem nie jest dzień powierzenia mu funduszy niezbędnych do uiszczenia opłaty, lecz dzień uznania rachunku bankowego prowadzonego dla danego sądu.”

    Tymczasem, w rozpoznawanej sprawie pozwany uiścił wymaganą opłatę w dniu 28 października 2014r. za pośrednictwem firmy, która bez wątpienia nie była bankiem, a data uznania przelewu środków na rachunek Sądu Okręgowego w Krośnie to dzień 29 października 2014r. Wobec powyższego, Sąd Okręgowy nie popełnił błędu uznając, że opłata została uiszczona po terminie przewidzianym w art. 112 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

    Podstawa prawna:
    art. 370 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)
    art. 112 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005 nr 167 poz. 1398)
    rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2006 nr 27 poz. 199)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE